Portál Moderná Diplomacia analyzuje podozrenia, že Rusko zasiahne do júlových volieb v Mexiku. Záverom je, že by to bolo pre ruské ciele výhodné a preto sa to nedá vylúčiť
Tento rok je pre Mexiko veľmi dôležitý.
V júli 2018 sa voliči rozhodnú o obsadení prezidentského postu, členov Kongresu, miestnych úradníkov a niekoľkých štátnych guvernérov – dokopy vyše 3000 stoličiek
[sociallocker][/sociallocker]
Je jasné, že tieto voľby môžu významne ovplyvniť budúcnosť krajiny
Voliči majú dnes na výber z troch relevantných kandidátov
Favoritom volieb je ľavicový kandidát Andrés Manuel López Obrador. Oproti nemu stojí kandidát PRI José Antonio Meade. Je to síce človek s bohatými skúsenosťami zo štátnej správy, ale politicky veľmi neohrabaný. Je považovaný na nasledovníka odkazu prezidenta Enrique Peña Nieta. Tretím významným kandidátom je Ricardo Anaya, ktorý má byť predstaviteľom ľavicovej koalícii, ale ktorá je veľmi neistá ohľadom svojho smerovania.
Mexiko je dnes tlačené po rôznych stránkach prezidentom Trumpom.
Zdá sa, že aj Putin si tu chce podľa portálu „ohriať svoju polievočku„. Strategické poloha Mexika a jeho väzby s USA z krajiny robia ideálny cieľ pre destabilizáciu Ameriky. Mexiko by vraj malo prijať všetky možné opatrenia aby sa nestalo „ďalším budúcim pokusným králikom v Putinovom geopolitickom experimente„.
Portál tvrdí, že podľa amerických spravodajských a bezpečnostných agentúr v roku 2016 došlo k zásahu do amerických volieb. Pokračuje, že existujú aj dôkazy ruských zásahov do volieb vo Francúzsku, Nemecku a Holandsku. Dokonca vraj narastajú obavy, že sa Rusko pokúsi ovplyvniť talianske všeobecné voľby v máji.
Ruský zásah do svetovej politiky cez ovplyvnenie mexických volieb by sa nemal ľahko odmietať.
Rovnako ako Rusko poškodilo voľby v USA, môže sa o to isté pokúsiť aj v Mexiku, kde je vplyv sociálnych sietí dôležitejší. „Moderná diplomacia“ sa pozastavuje, že krajina je bezbranná, keďže nemá na rozdiel od USA a väčšiny západných krajín, špecializovanú agentúru na odhaľovanie falošných správ.
Na Obradora sa v tejto téme už začínajú vznášať podozrenia. Bolo vznesené obvinenia z možného vzťahu s Ruskom.
Možný budúci prezident už oznámil meno osoby zodpovednej za vedenie boja proti korupcii v jeho kabinete. Mala by ňou stať Irma Eréndira Sandoval. Lenže jej partnerom je John Ackerman, ktorý často komentuje udalosti na kanáli RT, čo je televízna sieť Kremľa. V RT ho opísali ako „nášho muža v Mexiku.“
Portál z toho usudzuje, že Rusko má potenciál ovplyvňovať a destabilizovať prezidentské voľby v Mexiku. Ak by Obrador vyhral a Sandoval sa stala členkou jeho kabinetu, bol by to podľa neho konflikt záujmov vo vnútri Obradorovho okruhu.
Putin sa snaží podľa textu zdiskreditovať demokraciu a tým ju oslabiť
Kampaňami vraj sleduje dva ciele: Jednak posilniť svetovú moc Kremľa a na druhej strane posilňujú Putinovu pozíciu v Rusku. Tento uzáver vychádza z logiky, že čím väčší chaos bude v demokraciách, tým menej budú obyčajní Rusi požadovať demokratizáciu svojej vlády.
Dezinformačné kampane sú najefektívnejšie, keď sa existujúcimi problémami a predsudkami v spoločnosti. Stačí len tieto pocity posilňovať a preháňať
V závere článku sa konštatuje, že Mexiko by si malo vybrať kandidátov bez cudzieho zasahovania. Vraj voliči nepotrebujú ruské sociálne médiá, ktoré im hovoria, že ich politici sú skorumpovaní a ich demokracia má problémy. A keďže podľa výsledku z Ameriky portál „vie„, že stačí aj „malý tlak od Rusov,“ aby sa dosiahlo víťazstvo, Mexičania by si mali dať pozor