Britskí vedci vykonali jednu z najrozsiahlejších klinických štúdií a získali veľmi zaujímavé výsledky. Tvrdia, že by z nich mohlo mať prospech veľa pacientov, ktorí sa liečia z rakoviny prostaty, píšu Novinky.cz
Štúdia sa zamerala na abirateron – látku, ktorú už dnes chorí užívajú v prípade, že sa ich choroba metastázami šíri ďalej po tele. Pokiaľ ale abirateron začali užívať už skôr ako podpornú terapiu k dlhodobej hormonálnej liečbe, zvýšila sa tým ich šance na prežitie.
Nicholas James, ktorý na Birminghamskej univerzite výskum viedol, neskrýva svoje nadšenie: „Ešte žiadna štúdia rakoviny prostaty nám nedala tak úžasné výsledky ako táto. Je to pocit, ktorý zažijete raz za kariéru. Nikdy sa nám ešte úmrtnosť dospelých na nádorové ochorenie nepodarilo znížiť tak rapídne. „
Abirateron, ktorý sa predáva pod komerčným názvom Zytiga, je doplnkom hormonálna terapia. Kým chemoterapia zabíja rakovinové bunky, abirateron bráni testosterónu v prieniku do prostatických žliaz, čím sa potlačí rast nádoru.
Mohli by pomôcť viac mužom
Klinické štúdie sa zúčastnilo zhruba 2000 pacientov. Polovica dostávala iba hormonálnu terapiu a druhá polovica k nej aj abirateron. V skupine s kombináciou liekov zomrelo 184 účastníkov, zatiaľ čo v skupine užívajúcej len hormonálnu terapiu zomrelo 262.
James pre webové spravodajstvo BBC dodal: „Abirateron sa už dnes podáva niektorým mužom, ktorých choroba sa po tele rozšírila. Naše výsledky ukazujú, že by ale mohol prospieť aj mnohým ďalším. “
- Sir Harpal Kumar, riaditeľ organizácie pre výskum rakoviny Cancer Research UK, povedal pre BBC News: „Tieto výsledky by mohli naozaj premeniť liečbu rakoviny prostaty. Abirateron evidentne môže pomôcť viac pacientom, ako sa pôvodne zdalo. „
Tiež britský Inštitút pre výskum rakoviny výsledky víta: „Zdá sa, že ak sa nasadí hneď na začiatku liečby, je pre pacientov jasne prospešný,“ povedal profesor Johann de Bono.
Výskumníci prezentovali výsledky svojej štúdie na konferencii onkológov v Chicagu a publikovali ich v časopise New England Journal of Medicine.