Počas prvých troch mesiacov vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazne kleslo celkové množstvo prijatých utečencov. V porovnaní s poslednými tromi mesiacmi prezidentovania Baracka Obamu je to pokles takmer o polovicu.
Koncom minulého týždňa boli zverejnené americké vládne štatistiky, z ktorých vyplýva, že počas posledného štvrťroka vlády Baracka Obamu bol v Spojených štátoch umožnený pobyt 25 000 nových utečencov. Oproti tomu za prvý štvrťrok Trumpovej vlády tento počet klesol na 13 000.
Tieto štatistické údaje vydalo americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť s využitím dát poskytnutých ministerstvom zahraničia.
Na rozdiel od počtu prijatých utečencov sa príliš nezmenila skupina krajín, z ktorých prišli. V oboch sledovaných štvrťrokoch prišli dve tretiny migrantov z týchto piatich krajín: Demokratická republika Kongo, Sýria, Irak, Somálsko a Mjanmarsko (Barma).
Pritom dve z týchto krajín – Sýria a Somálsko – boli na Trumpovom zozname väčšinovo moslimských národov, ktorých zástupcom mal byť do Spojených štátov zakázaný vstup. Federálne súdy však vykonanie tohto nariadenia zablokovali. V pôvodnej verzii tohto zoznamu bol naviac aj Irak.
Uvedené štatistiky naznačujú, že Obamova administratíva na poslednú chvíľu pred odovzdaním moci Trumpovi výrazne zrýchlila prijímanie utečencov. Ich počty v posledných troch mesiacoch Obamovej vlády oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka vzrástli o plných 86 percent.
Naproti tomu v medziročnom porovnaní nie je zníženie počtu utečencov po nástupe Donalda Trumpa tak priepastné a oproti prvým trom mesiacom minulého roka tento pokles dosahuje 12 percent.
Prezident Trump vyhlásil, že sa bude snažiť, aby počet utečencov vpustených do Spojených štátov v tomto roku nepresiahol 50 000. Kvôli súdnym opatreniam však pre neho bude ťažké tohto zníženia dosiahnuť.
Spojené štáty patria medzi krajiny, ktoré sú pre utečencov veľmi lákavé. Súčasne však majú jedny z najnižších kvót pre ich prijímanie. Krajiny susediace s vojnovými zónami v Sýrii a Iraku už prijali milióny utečencov.
V posledných rokoch sa kvôli násiliu a chudobe dalo zo svojich rodných krajín do pohybu najviac vysídlencov od konca druhej svetovej vojny.
Čĺánok bol pôvodne publikovaný v anglickej verzii na L.A. TIMES