Vyberte položku Stránka

Po Sýrii zahraniční kupci stoja v rade na ruské lode

Po Sýrii zahraniční kupci stoja v rade na ruské lode

Po sýrskej kampani zahraniční zákazníci „stáli v rade“ na ruské lode. Toto povedal prekvapenému redaktorovi v rozhovore pre rozhlasovú stanicu „Echo Moskvy“ prezident spoločnosti United Shipbuilding Corporation (USC) Alexej Rachmanov.

[sociallocker][/sociallocker]

Keď sme dokázali efektívnosť zbraní, každý si uvedomil, že to nie je vtip. Prvá otázka, ktorú nám kládli [vojensko-technickí partner – pozn.]: ‚Vaša armáda kúpila tieto zbrane a vaša flotila používa tieto lode?‘ Ak dostanú kladnú odpoveď, dialóg ide oveľa rýchlejšie,“ povedal prezident USC.

ruské lode

„To si robíte srandu?“ spýtal sa redaktor, keď riaditeľ USC Alexej Rachmanov povedal, že zákazníci stoja v rade na ruské lode

Nezačal zverejňovať podrobnosti o vyjednávaní – s ktorými krajinami sa vedú rozhovory a o akých lodiach, ale poznamenal, že „k tradičným partnerom sa pridali aj tí, ktorí sa stavali k našim schopnostiam s určitým stupňom skepticizmu Teraz sme sa posunuli od všeobecných diskusií ku zmluvným rozhovorom„. Takže podľa neho je celkové množstvo zákaziek také, že pokrýva kapacity USC na najbližších 15 rokov. Vo finančnom hodnotení je to 1 bilión rubľov, pričom 12-15 percent celkového objemu dnes zaberá civilná produkcia.

Riaditeľ USC sa vyjadril aj k jedinému lietadlovému krížniku Admirál Kuznecov. Podľa neho momentálne kotví na svojej základni a čaká na rozhodnutie o rekonštrukcii. Korporácia je pripravená na začatie prác, čaká na konkrétnu objednávku od vlády.

Treba poznamenať, že účasť ruského námorníctva na sýrskej kampani bola dosť rozsiahla a rôznorodá. Najmä v Stredozemnom mori operuje trvalá operatívna skupina 10-15 lodí, spočiatku vedená raketovým krížnikom „Moskva„. V zostave tejto skupiny sú tiež zahrnuté hliadkové lode, „Ladnyj“, „Pytlivyj“ a „Smetlivyj“, alebo veľká výsadková loď „Saratov“. Na pobrežie Sýrie zavítal aj atómový raketový krížnik Peter Veľký.

Skutočným šokom bola na kampani účasť lodí Kaspickej flotily, ktoré zaútočili na objekty teroristov raketami „Kalibr“. Navyše niekoľko ponoriek nachádzajúcich sa počas operácie v Stredozemnom mori tiež zaútočili raketami na militantov.

 

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This