Vyberte položku Stránka

PETER MARMAN: Totalita likvidovala každého, kto nestál na jej strane. Dnes sa vrátila

PETER MARMAN: Totalita likvidovala každého, kto nestál na jej strane. Dnes sa vrátila

A máme tu nový trend. Dnes už nestačí, ak ste ticho. Dnes už sa musíte spoločensky angažovať. V mediálnom vzduchu visí morálny hodnotový imperatív.

[sociallocker][/sociallocker]

Pred časom vyšiel na titulke SME článok “Na Sibíri zomiera režisér. Keby sa Sagan alebo Adela ozývali, mohli sme mu pomôcť”. Teraz sú na chybe zasa vedci zo Slovenskej akadémie vied, ktorá v aktuálnom prieskume vyšla ako ustanovizeň s najväčšou dôverou verejnosti. Ale “Akademici opustili verejný priestor. Prenechali ho najmä politikom”, znie nedávny komentár Zuzany Kepplovej.

Skrátka, už nestačí len osloviť populárne osobnosti, kto sa pridá. Prichádzajú mienkotvorné napomenutia: Ak nie ste uvedomelý, budete na verejnej nástenke hanby. Prišiel čas voči pasívnym a zvlášť tým neposlušným pritvrdiť.

Médiá sa tvária, že očakávajú diskusiu. Pritom nehľadajú Pravdu. Ani sa netaja tým, že presadzujú pohľad na svet. Na titulku okato dávajú, len čo sa im hodí. Keď na to príde, o tú správnu analýzu bez oponentúrnych konaní požiadajú mimovládkových analytikov. Sem tam vedca. A keď, tak s tým správnym názorom.

Takto vyzerá progresívna realita: Ak je väčšina na našej strane, tak to je demokratické. Ak nie, potom musia byť všetci principiálni s nami.

Kto je s väčšinou proti nám, je populista. To nie je diskusia. To je totalita názoru.

Pamätám si časy, kedy ľudia museli byť správne uvedomelí, angažovaní, bojovať za lepšiu budúcnosť a brániť spoločnosť, jej zriadenie i hodnoty. Vonkajší aj vnútorný nepriateľ číhal na každom kroku.

Bolo potrebné byť ostražitým a nekompromisným, ľudia totiž húfne upadali do nesprávneho myslenia.

Vybrané menšiny a spoločenské triedy boli pod útlakom, z ktorého ich bolo nevyhnutné stále vyslobodzovať.

Ženy sa nemali venovať deťom a rodine, ale pracovať na rozvoji spoločnosti.

A ľudí s nesprávnymi myšlienkami bolo potrebné diskriminovať a izolovať.

Nuž práve tieto militantné postoje vytvorili menšinu, ktorá najskôr obsadila ulice a mediálny priestor, tým zastrašila mlčiacu väčšinu a nakoniec prevzala moc.

Kto má zrak, nech zrie.

Zdroj1: https://kultura.sme.sk/c/20867750/na-sibiri-zomiera-reziser-keby-sa-sagan-alebo-adela-ozyvali-mohli-sme-mu-pomoct.html

Zdroj2 : https://komentare.sme.sk/c/20875910/nechyba-vam-niekto-vo-verejnej-diskusii.html

O autorovi

Peter Marman

Ponúkam na zamyslenie myšlienky, s ktorými priebežne pracujem a ktoré zakomponovávam do mozaiky svojej práce. Žiaľ, nemám čas na odpovede na reakcie.

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This