Vyberte položku Stránka

PETER MARMAN: Prezident udrel a chce vládnuť

PETER MARMAN: Prezident udrel a chce vládnuť

Peter Marman napísal komentár k prejavu Andreja Kisku, ktorý bol zverejnený na portáli Aktuality. Rekapituluje predpovede, o ktorých uvažoval v minulých dňoch. Väčšina z nich sa naplnila.

[sociallocker][/sociallocker]

Je veľa komentátorov a analytikov, ale málo z nich reálne predpovedá a ešte menej aj správne. Pritom predikcia je najsilnejší doklad pravdivosti a porozumeniu realite (pozri vedu). V tejto dobe plnej emócií je to mimoriadne dôležité. Zvlášť model motivácií politikov je kľúčový. Aby nám tu niekto nehovoril o ich principiálnosti, keď predikcia sústavne poukazuje na zištnosť. Preto a nie z ješitnosti teraz – po prejavoch troch najvyšších ústavných činiteľov – urobím priebežný odpočet svojich aktuálnych predpovedí:

1. Prezident udrie: Udrel a partia s prezidentom naozaj ide do toho. A naplno (vychádam pritom zo zištných motívov a zo zákulisných dohôd). Predpoveď naplnená. Motívy preukázané čiastočne aj z iných bodov.

2. Prejav prezidenta: 1. vražda zahrnutá, 2. rozklad spoločnosti – „Dnes je nedôvera ľudí voči štátu obrovská”, 3. korupcia len implicitne – „Pocit nespravodlivého štátu je takmer absolútny”, 4. vinník SMER jasne vyplýva – „Vnímame aroganciu moci” alebo „Niečo zlé je v samých základoch nášho štátu” a tiež vládna väčšina „žiadne riešenie nechystá”. Naplnené. Hoci fakt mi tam chýbalo to ‘zomknutie demokratických síl’ a očakával som viac pátosu (ako vždy).

3. Prezident však pridal aj bonus: Rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby, pričom je „pripravený túto krajinu touto zložitou a ťaživou cestou previesť”. Prekvapenie, aj keď nie veľké. Rozhovory medzičasom zjavne pokročili. Inak by išiel prezident do veľkého politického rizika.

4. Abdikácia Róberta Kaliňáka už nepomôže: Podľa prezidenta rekonštrukcia vlády má byť zásadná a rozsiahla. Čiastočne to poukazuje na kamuflovanie skutočných motívov. Predpoveď sa zatiaľ napĺňa. Uvidíme ako to skončí.

5. Most-Híd pod tlakom. Béla Bugár naťahuje čas ako sa dá. Dúfa, že situácia trochu vychladne. Republikovú radu dali o týždeň. S prezidentom ale bude rokovať. Uvidíme, či mu to Lucia Žitňanská neosladí demisiou, alebo iní poslanci opustením poslaneckého klubu. Čo vidím ako reálne a poukazovalo by to práve na zákulisné dohody. Predpoveď sa zatiaľ napĺňa.

6. Premiér musí predviesť zázrak, aby to pomohlo: Zázrak sa nekonal. Ešte ho vysmiali ako konšpirátora. Nuž, keď bol doteraz eurohodnotový, tak je to dosť uletená obrana. Niet sa čo čudovať. Žne, čo sial. Naplnené.

7. Médiokracia: Prezident sa už ani netajil tým, že o faktografiu pri páde vlády nejde – „Aj keby sa ukázal byť motív vraždy dvoch mladých ľudí akýkoľvek, aj keby bol hoci aj nejaký náhodný, veľké množstvo ľudí je presvedčených, že táto tragédia v mnohom odráža všeobecnú slovenskú realitu”. Zjavne sa stačí pozrieť do médií a netreba doložiť, aký veľký počet ľudí to je. Keď na základe dojmov argumentuje prezident, je to fakt problém. Preukázané.

8. Mediálna hystéria, sugescie: Už začali, za všetko nadpisy o 21:30 hod. z nedele – „Premiér tejto krajiny Robert Fico to stále nechápe”, „Vláda sa otriasa v základoch a Fico sa zbláznil”, „Je po funuse”, „Fico sedí v bunkri a nepočuje ani zvony nad Kuciakovým hrobom”, „Newsfilter: Fico buď do pár dní skončí, alebo sa zmení na slovenského Orbána”.

9. Andreja Danka som nespomínal: Ani nebolo treba. Zjavne vyčkáva. Použil len emocionálne klišé.

Zdroj: Facebook Petra Marmana

O autorovi

Peter Marman

Ponúkam na zamyslenie myšlienky, s ktorými priebežne pracujem a ktoré zakomponovávam do mozaiky svojej práce. Žiaľ, nemám čas na odpovede na reakcie.

Pin It on Pinterest

Share This