Vyberte položku Stránka

PETER MARMAN: Motivácia prezidenta a talianska stopa

PETER MARMAN: Motivácia prezidenta a talianska stopa

V prvej časti komentára  sa Petra Marmana zamyslel nad prejavom Andreja Kisku

Druhá časť je vyjadrením pochybnosti o tom, že talianska mafia by postupovala tak „neprofesionálne„. Viaceré svedectvá a (ne)odhalené skutočnosti okolo talianskej mafie menia celkový obraz

[sociallocker][/sociallocker]

Čo má Kiska v úmysle?

Dve veci mi na poslednom politickom dianí vadia. Tak najskôr prvá.

Otázka za milión: Na základe čoho ide prezident povaliť existujúcu a vytvárať novú vládu?

V prejave totiž prezident tvrdil mimo iné: „Nevraživosť je obrovská. Nedôvera je nevídaná. Pocit nespravodlivého štátu je takmer absolútny.” Dobre. A na základe čoho tieto silné tvrdenia predniesol? Má na to aj nejaký kvalifikovaný podklad? Dáta, čísla, čokoľvek aspoň trochu objektívne a hodnoverné? Alebo ide len o jeho silný pocit?

Všimli ste si, že ani len prieskumy nevyšli? Čakal som ich včera, čakal som dnes a stále nič. Inokedy sa dozvieme výsledky pre úplné banality a v čase takejto „obrovskej pochybnosti v štát” nič? Až si človek myslí, že nevychádajú tak, ako by mali. Nuž možno vyjdú konečne vzápätí. Dôležité však je, že v čase jeho prejavu na stole neboli.

Lebo triezvo, na „absolútny” pocit nespravodlivosti štátu by sme v uliciach čakali rádovo väčšie čísla ľudí. Aj keby hneď všetci, kto si prišli uctiť pamiatku zosnulých, rovno protestovali proti vláde.

Ja len dúfam, že to aktuálne prezident neberie natvrdo do vlastný rúk celkom proti duchu svojej ústavnej funkcie len na základe dojmov nadobudnutých z prečítania niekoľkých opozičných médií. Tam to síce vyzerá takmer na „panický atak”. Pri všetkej úcte ku kolegialite a emóciám z tragickej udalosti. Ale rozum velí, že práve preto to nie je relevantná vzorka.

Mám horúci tip na otázku do prieskumu: Súhlasíte s tým, aby prezident odvolal súčasnú vládu a vymenoval svoju vlastnú? Lebo ruku by som do ohňa rozhodne nedal, že by odpoveď na reprezentatívnej vzorke vyšla tak ‘absolútne’, ako to cíti prezident.

Prečo vlastnú vládu? No jednoduché. Lebo aj keď prezident dal premiérovi akože na výber z dvoch možností, pravda je taká, že ide o ultimatívnu žiadosť o odstúpenie, vyhlásenie nových volieb a vymenovanie úradnickej – rozumej jeho – vlády. Možnosť zásadnej rekonštruktrukcie vlády je totiž úplne fiktívna. Keďže malé strany majú dohromady pár ministrov, tak sa pod zásadnou rekonštrukciou logicky rozumie výmena významného počtu ministrov SMERu. Čo preložené znamená odchod jeho vedenia do zabudnutia.

Inak mimochodom, SMER a s ním aj SNS nielen teraz ale už dlhodobejšie prehrávajú aj preto, lebo jednoducho neprinášajú nové, tvorivé, hneď aj len marketingové myšlienky. Že zjaloveli. Reálne argumenty na telo, hoci už len ako tieto, už pred časom prestali prinášať. Všimnite si, čistá pasívna defenzíva.

Zdroj : Facebook Petra Marmana

Talianska stopa je falošná

To je tak, keď sa šije horúcou ihlou. Ako dni plynú a emócie chladnú, dozvedáme sa, že stopa ’Ndrangheta je v prípade Jána Kuciaka čoraz menej pravdepodobnejšia. A to, že je u nás talianska mafia etablovaná, je vlastne neprekvapivé a ničím sa v tom nelíšime od iných/okolitých štátov, pretože vysoko pravdepodobne pôsobí aj tam.

Vyplýva to z článkov s dvoma oslovenými talianskymi odborníkmi na mafiu.

Najskôr Antonio Nicaso pre novinky.cz:

1. Podľa neho ’Ndrangheta takmer nikdy nezabíja dôležitých ľudí, ktorých smrť vzbudí mimoriadny záujem. Za posledných 50 rokov jej histórie sa to stalo iba 6 krát. On sám neverí, že má na svedomí smrť Jána Kuciaka. A podľa neho to nevyzerá na typickú mafiánsku popravu.

2. ’Ndrangheta takmer neinvestuje v Kalábrii, investície naopak smerujú mimo Talianska. Z čoho plynie, že pravdepodobne pôsobia aj v ďalších krajinách EÚ.

3. Je veľmi pravdepodobné, že ’Ndrangheta je etablovaná aj v Česku. Jej talianskeho člena chytili v Prahe, čo znamená, že tam bola zavedená jej fungujúca sieť s podporou.

A teraz Giuliano Foschini pre aktuality.sk:

1. Aj on verí, že „rozkaz na zavraždenie Jána neprišiel z Talianska”. Dôvodom je, že „vražda nevinného človeka je pre ‚Ndranghetu veľký problém. No nie preto, že by boli dobrí alebo etickí, ale len preto, lebo sa na nich díva celý svet a oni takúto pozornosť nechcú a nepotrebujú”. Podľa jeho slov „možno 30 rokov sa nestalo, že by ‚Ndrangheta zavraždila novinára”.

2. A pozor, podľa neho to „bola to prvá organizácia, ktorá po páde Berlínu investovala do východnej Európy. Sú všade. Sú to najdôležitejší obchodníci s drogami na svete.

3. V kontexte uvedeného už akosi neprekvapia jeho slová, že ‘Ndrangheta etablovaná aj v Holandsku. Vyplýva to z jeho tvrdenia, že „kontroluje prístav v Rotterdame”, z ktorého „majú priame spojenie s drogovými bosmi v Kolumbii”. Naviac, v Taliansku sa podľa neho hovorí, „že každý gram kokaínu na svete prešiel rukami ‚Ndranghety”.

Citácie:

Citácia z článku na novinky.cz týkajúca sa Slovenska:

Strategie ’Ndranghety údajně spočívá v „neviditelnosti“, která jí zajišťuje úspěšné proplouvání zeměmi na pěti kontinentech. „’Ndrangheta nemá v úmyslu užívat násilí, má naopak ambice a také schopnost zachovávat si nenápadnost. Je to způsobem, jakým se snaží fungovat v Itálii i jinde ve světě. Téměř nikdy nezabíjejí důležité lidi,“ upozornil Nicaso s tím, že za posledních padesát let svojí historie zlikvidovala ’Ndrangheta „pouze“ šest významných lidí (lidí, jejichž smrt ve společnosti vzbudí mimořádný zájem – pozn. red.).

Proto Nicaso nevěří tomu, že by smrt Jána Kuciaka měla na svědomí právě ’Ndrangheta, která se podobným metodám více méně úspěšně vyhýbá. To, že vražda Kuciaka a jeho partnerky nevypadá na „typicky mafiánskou popravu“, potvrdil ve svém textu i Saviano.

Vražda novináře znamená pro ’Ndranghetu zničit všechno. Nemyslím si, že by na sebe takto poutala pozornost celého světa. Mnohem pravděpodobnější je to, že ti, kteří Kuciaka zabili, byli zkorumpovaní Slováci, na jejichž machinace novinář přišel a kteří se vzápětí snažili přenést podezření na ’Ndranghetu,“ mínil Nicaso. ’Ndrangheta se prý lidi snaží spíše korumpovat, což se jí prý ve většině států Evropy daří.

Zdroj: Facebook Petra Marmana

O autorovi

Peter Marman

Ponúkam na zamyslenie myšlienky, s ktorými priebežne pracujem a ktoré zakomponovávam do mozaiky svojej práce. Žiaľ, nemám čas na odpovede na reakcie.

Pin It on Pinterest

Share This