Vyberte položku Stránka

Pentagon pripúšťa, že prvých 100 vyrobených F-35 možno nebude nikdy bojovať

Pentagon pripúšťa, že prvých 100 vyrobených F-35 možno nebude nikdy bojovať

Spomínate si, keď americká armáda vyhlásila začiatkom tohto roka F-35 za operačne spôsobilú a nasadila letku do Estónska, aby to dokázala? Ukazuje sa, že všetci pochybovači v tom čase mali pravdu. Bola to len show, Potemkinova eskadra.

V skutočnosti tieto lietadlá nie sú pripravené na prevádzku. Navyše, Pentagon teraz hovorí, že pravdepodobne nikdy nebudú .

[sociallocker][/sociallocker]

Pentagon uviedol, že aby bolo možné považovať prvých 108 bojových lietadiel F-35 postavených pre letectvo za „plne schopných boja,“ vyžiadalo by si to ďalších 150 až 160 úprav vrátane zložitých softvérových upgradov, opravy podvozkov, katapultovacích sedadiel a trupu ,

Požadované aktualizácie by boli v skutočnosti také obtiažne a nákladné na realizáciu, že programový šéf Pentagonu F-35, viceadmirál Mat Winter, teraz hovorí, že armáda uvažuje o ukončení celej prvej dodávky stíhačiek a jednoducho nikdy nenariadi aktualizácie.

F-35

F-35 – Najdrahšie tréningové lietadlo na svete

V tomto okamihu ostalo nevyjasnené, či ďalších 81 F-35, zakúpených v rovnakom časovom horizonte americkým námorníctvom a námornou pechotou čelí tým istým problémom. Napriek tomu Pentagon bez váhania pripúšťa, že bez vylepšení lietadlá jednoducho nebudú „plne schopné boja„:

Testovacia kancelária Pentagonu opakovane uviedla, že akýkoľvek pilot letiaci v lietadle F-35 Block 2B, ktorý sa ocitne v bojovej situácii, sa bude musieť „vyhnúť hrozbe a bude potrebovať podporu iných priateľských síl„.

Inými slovami, spomínaných 108 F-35 amerických Vzdušných síl alebo niektoré iné z lietadiel Block 2B by museli utiecť z boja a museli by mať poruke iné lietadlá, aby ich zachránili.

108 stíhačiek nakúpených Vzdušnými silami stálo 21 miliárd dolárov (napr. viac ako tretina celého ročného obranného rozpočtu Ruska ) a to sú len výrobné náklady na stroje. V kombinácii s lietadlami námorníctva a námornej pechoty ide potenciálne o 40 miliárd dolárov, ktoré vytekajú dole vodou (varianty námorníctvo a námornej pechoty sú dokonca drahšie).

Pravda, lietadlá nebudú úplne zbytočné, mohli by byť stále použité na tréningové účely, ale pri 200 miliónov dolárov za stroj ide o pekelne drahé cvičné lietadlo.

F-35 bol prezentovaný ako zázračná zbraň, ale zatiaľ to jediné, čo vyniká, je tunelovanie peňazí amerických daňových poplatníkov do spoločnosti Lockheed-Martin.

Zdroj: Checkpoint Asia

O autorovi

1 Komentár

  1. Jano Mno

    Ďurko, píš radšej o niečom inom, lebo v tejto oblasti si úplne mimo!!! Ty, slobodnýVÝSER!

Pin It on Pinterest

Share This