Požiare vo východnej Atike na okraji Atén ktoré zabili už najmenej 79 ľudí, sa vyšetrujú ako úmyselný čin tak isto ako ostatné takéto prípady v minulých rokoch, aby developeri mohli zhabať spálené pozemky bez toho, aby boli ovplyvnení zákonom proti budovaniu na zdevastovaných nehnuteľnostiach.
[sociallocker][/sociallocker]
Smrteľné požiare boli pre developerov lukratívne a nespravilo sa proti tomu nič, aby sa tento trend zastavil aj napriek tragédiám ktoré tieto pohromy so sebou priniesli. Požiar ktorý v oblasti okolo Rafiny vypukol 24. júla zmietol horu Penteli, ktorá bola zničená v skorších požiaroch.
Grécka rada pre obranu poslala špeciálne vyškolených členov ozbrojených síl a národnej gardy na protipožiarne hliadky s orgánmi civilnej ochrany po tom, čo minister obrany Panos Kammenos preletel oblasťou východne od gréckeho hlavného mesta.
Pripojil sa k nemu aj náhradný minister obrany Fotis Kouvelis spolu s veliteľom Helénskych vzdušných síl Christosom Christodoulousom. „To, čo sme videli, bola totálna devastácia,“ povedal Kouvelis agentúre ANA-MPA.
Rada tiež uviedla, že grécke a spojenecké drony spolu s letectvom ukážu živé zábery zo vzdušného priestoru pre civilné obranné úrady z častí krajiny, ktoré sú vystavené mimoriadnemu nebezpečenstvu požiaru alebo podpaľačstva na to, aby sa aj po predchádzajúcich požiaroch neďaleko Korintu zabránilo škodám z požiarov.
Metódy podpaľačstva pre zisk sa zvyčajne vykonávajú v lete, pričom páchatelia už v priebehu rokov vzali stovky životov.
Občiansky minister obrany Nikos Toskas povedal, že sa im podarilo zahasiť až tri alebo štyri požiare 22. júla, teda dňom pred smrteľnými požiarmi, ktoré pohltili horu a rozšírili sa k pobrežiu. „Tieto požiare nie sú tak nevinné,“ povedal, podľa Kathimerini. Najvyšší súd v Grécku nariadil vyšetrenie príčin požiaru v Attickej oblasti požiadaním dronov USA kvôli „podozrivým aktivitám“ ktoré mohli spôsobiť požiare.
V nedeľu 22. júla spozoroval Giorgos Mitropoulos pri prechádzaní Marathia požiar. Ako dobrovoľný záchranca Eos prefektúry Illia, si začal všímať a dozerať na okolie pre možné nebezpečenstvá požiarov. V tej chvíli si všimol muža, z ktorého usudzoval, že sa na mieste zdržoval aby pomohol proti tejto katastrofe v spomenutej oblasti. Nevšímal si ho, tak spravil ešte jeden okruh, no muž sa stále zdržiaval na mieste. V tej chvíli zastavil vozidlo a bolo jasné, že muž sa správa podozrivo. Giorgos vedel, že muž pravdepodobne zapálil jeden z ohňov a hneď informoval úrady.
Tu sú dve videá podpaľača
Mnoho ľudí si neuvedomuje, akou rýchlosťou sa vedia plamene šíriť, pokiaľ je vietor rýchly. Vo videu nižšie možno vidieť, ako sa požiar šíril 5. septembra 2011 v Texaskom národnom parku Bastrop pri Austine.
Ruská stopa
Ukrajinský poslanec Verchovnej rady podľa portálu Vzgľjad obvinil Rusko zo založenia katastrofálneho požiaru.
Vitalij Čepinoga tvrdí, že Ruská federácia podpálila grécke lesy v reakcii na vyhostenie ruských diplomatov z krajiny.
„Faktom je, že moderné Rusko je schopné všetkého. Neexistujú žiadne brzdy a morálne bariéry. Môžu niekoho vyhodiť do vzduchu, niekoho otráviť, niečo zapáliť. Tento štát má takúto zahraničnú politiku,“ napísal na svojej Facebook stránke.
Poslanec však akosi nedokázal trvať na svojom a status vymazal
Novinár Andrij Mančuk ho však zosnímal
Komentoval to slovami:
„Nie, priatelia, to vy nemáte žiadne morálne zábrany. A ešte nemáte žiadny rozum a svedomie – len jednu túžbu vybudiť viac nenávisti na ľudskej krvi, aby ste mohli udržať dhšie stoličku pod svojim zadokom,“ napísal Mančuk vo svojom komentári.