Aj by sa mi chcelo prv konštatovať, že o našu zem sa začneme zaujímať, až keď pod ňu ktosi dostane dvoch nevinných ľudí, ale to by bolo cynické.
Veru badať tu dojímavú starostlivosť o naše poľnohospodárstvo, dokonca sa ozvala aj hlava štátu, poukazuje na problémy a chce ich riešiť. Veru ľudia, ktorí zbohatli na kšeftoch majú teraz obrovskú starosť o naše lány polí, lesov a lúk a čože to náš dobytok i hydina momentálne porába.
No schválne si všimnime, ktorý z našich zbohatlíkov zbohatol nie že v agropodnikaní, ale vôbec na nejakej výrobe? Ktorý riešil osobne ten neobmedzený rast a dal tisícom prácu? Ktorý ten z hlásateľov úspechov kapitalizmu je skutočným kapitalistom a nie len nejakým špekulantom v biznise? Žiaden? Potom sú takí úspešní podnikatelia, ktorí dostali dotácie od štátu, či z Bruselu, bez nich by sa ani nepohli, napr. šéf jednej novej politickej strany.
Asi bude čosi pravdy na tom, že zlo vzniká tak, ak sa nevenujeme tomu, čo by sme sa venovať mali, to vákuum potom vyplnia nejakí zbojníci, napr. z Kalábrie, hoci pravda bude skôr tá, že s nepoctivosťou si vystačíme sami.
V poľnohospodárstve treba totiž makať, žiť s vrtochmi prírody, to nie je o tom, že predám poslednú kopírku a môžem si povedať, že do smrti už nemusím nič robiť, ani o tom, že zoberiem posledné úroky a už môžem robiť filantropa a dokonca si môžem kúpiť aj úrad prezidenta.
Veru ten slovanský sklon k pohodlnosti, k pôžitkom nezaprie u nás ani najväčší milovník Západu. Ani nostalgici za socializmom sa nepretrhnú v zakladaní kolektívneho spôsobu výroby, a majú na to aj výhovorku – Čarnogurský zničil družstvá a na večné veky a nikdy inak. Nejde o to, že ide len o mýtus, že kto chce vygoogli si aj protiargumenty, ale mýty sú od toho aby sa pestovali a aby ospravedlňovali našu lenivosť.
Viete kde je najväčší rozmach družstevníctva vo svete? No v nenávidených, egoistický, antikomunistických USA. No kde je problém dohodnúť sa povedzme so susedmi a založiť družstvo, kde ťa nikto nevykorisťuje, lebo si spoluvlastník, kde spolurozhoduješ?
Práve som o tom čosi googlil a tak viem, že Brusel družstevníctvo podporuje. Aha … No preto nebudeš so susedmi zakladať družstvo, lebo toho nemáš rád pre politiku, toho pre svetonázor, toho lebo má zlý kukuč. A to je problém, Slováci nie sú schopní jednotiacej idei, sme rozštiepení, atomizovaní a nemáme vôľu k spolupráci. Je tu skôr len súperenie. Veď to poznáte z diskusií na webe – kto má iný názor, je idiot, fašista, nacista, zhúlený, mentálne zaostalý a pod …
Slovák naprieč svetonázormi a politickou i inou orientáciou skôr len čaká, kedy mu ten socializmus, či kapitalizmus, alebo ktorýchkoľvek izmus niekto donesie. Vláda, strana, USA, RSFR, Marťania, bohovia zo Síria ….
Strana SaS sa na svojom webe hlási k odkazu Tomáša Baťu. Tušia vôbec oni čo robil Baťa? Určite nemal kšefty a zisk na prvom mieste, zamestnanci mali aspoň symbolický podiel vo firme a práca bola hlboko prepojená s morálkou.
Tomáš Baťa:
„ „Kedykoľvek nachádzam na topánkach, ktoré vychádzajú z dielne skrivený podpätok, nezaujíma ma táto pokrivená práca. Ale zajíma ma, kde a v čom sa pokrivil charakter ľudí v dotyčnej dielni. Je mi úplne jasné, že ľudia s pokriveným charakterom nemôžu urobiť rovnú prácu.“
Predvolával si ľudí, ktorí mali problémy v práci s tým, že s nimi bude riešiť ich súkromný problém, pretože dával priamu úmeru medzi súkromnými problémami, i charakterom s kvalitou vykonanej práce. Ťažký zásah do súkromia zamestnanca, čo by sa libertariánovi nepáčilo, takého treba hneď vyhodiť ako v pravej slobodnej spoločnosti, že? A to, že Baťa robieval sprievody na 1. Mája, to ani nespomínam.
Ak SaS sa hlási k odkazu Tomáša Baťu, prečo neukazujú morálny a mravný aspekt? Či dokonca spiritualitu. No lebo lovia ľudí asi len na chamtivosť a falošné ego, morálka a mravy predsa patria do stredoveku, a čo skutočne robil Baťa, to náš málo rozhľadený volič (len do svojho ega) hádam ani nikdy nezistí.
Veru samotná chamtivosť sa nevyplatí, ako sa neoplatilo nasadenie ázijských lienok proti voškám a povedzme aj tej vijačky krušpánovej, pretože nemajú prirodzeného nepriateľa a tak už len hlavne škodia. Nebudú vošky, ale ani úroda. No ale môžme urobiť ešte jedno – viniť za svoje vlastné chyby hmyz, napríklad ako kedysi pásavku zemiakovú čoby agenta imperializmu.
Kedysi ľudia vkladali azda nádeje do komunistov, že zoberú „pánom“ a dali im. Aj sa niečo vytvorilo, keď ktosi naháňal ľudí do roboty, aj sa čosi pokradlo, aby to nebolo až také dokonalé.
Spomínam si ako v 89 roku nejaký prognostik soptil o tom, že ako je tu čo sa týka prosperity katastrofa, ako sme chorí s že sme na popredných miestach rebríčka v rakovine. Tak to som chcel veru zmeniť!
A práve predvčerom po takmer tridsiatich rokoch natrafím na článok o tom istom – máme veľa rakoviny. Ale vcelku si žijeme dobre, musíme, aj novinár musí z niečoho žiť.
A stále sa dozvedáme, že nás zachránia iba peniaze. Pravica, ľavica, stred, všetko len o peniazoch, peniaze sú univerzálnym spasiteľom ľudstva, „dajte mi peniaze, ja to urobím …“ Chýba tu zjednotenie aj v inom aspekte života, na ten zabudli už aj teológovia povedzme z blogov SME. Veď prosperita je len vedľajším produktom dosahovania ideálov v psycho-duchovnom svete a morálky a mravov. Tá sa nedá dosiahnuť v stave, keď som pohádaný s celým okolím, lebo pestujem pýchu a iné necnosti. Tá sa nedá dosiahnuť vágnym deklarovaním slobody. Sme vari málo slobodní čo sa týka vonkajška? Nás v skutočnosti robia neslobodnými naše zlé vlastnosti, necnosti. Čo ja sa budem dávať dokopy s chamraďou susedskou, ak celkom pekne zarobím aj utieraním zadkov Rakúšanov a mám aj bonus k tomu – môžem si zanadávať na zlú vládu. Čo sa budem párať so zaostalými Slovákmi, ak mi na Západe dajú všetko čo potrebujem?
Čo s krajinou, kde demokrati nemajú základné demokratické návyky, socialisti netušia čo je to spájanie sa pre nejakú vec, a kapitalisti majú praveké náhľady na tržné hospodárstvo? Kapitalistu tu nájdete ťažko, preto na ich výrobu ak treba, potrebujeme marketingovo-reklamné firmy, ich vyrába propaganda, v reálnom živote sa s nimi nestretnete, iba ak s cudzincami, ale aj tých dotuje štát.