Pád eurohodnotového Talianska.

V tejto chvíli (5.3.2018 o 20:00), ešte nie sú známe oficiálne výsledky volieb a preto nepoznáme presný počet mandátov pre jednotlivé politické strany. Ale z čiastkových výsledkov sa dá vyčítať mnohé (zdroj).

V talianskom volebnom systéme volič krúžkuje jednu zo strán koalície, a tak po voľbách poznáme aj silu jednotlivých strán v koalícii

Víťaznú pravicovú koalíciu tvoria ju 4 strany:

Lega, predtým známa pod menom Lega Nord (Liga severu). Charizmatický líder Matteo Salvini urobil z nej najsilnejšiu stranu víťaznej koalície, aj keď predvolebné prieskumy favorizovali Forza Italia expremiéra Berlusconiho. Lega nemá v obľube členstvo Talianska v Eurozóne a je aj vlažná k samotnému členstvu v EU.
Fratelli d’Italia vedie žena, Giorgia Meloni. Fratelli d’Italia je mediálne považovaná spolu s Lega za extrémnu pravicu. Realita je skôr taká, že predstavujú to, čo by sme ešte pred 10timi rokmi nazvali poctivou pravicou.
Noi con l’Italia je malá stredopravicová kresťanská strana.

Koaličná dohoda určuje, že vládu sa pokúsi postaviť predseda najúspešnejšej strany koalície. Pokiaľ prezident poverí víťaza volieb zostavením vlády, tak by to podľa dohody mal byť Matteo Salvini.

Ale aj v Movimento 5 stelle (Hnutie 5 hviezd ) majú pocit, že práve oni by mali postaviť premiéra, pretože ako strana dostali najviac hlasov. Len je tu problém. Hnutie 5 hviezd sú v mnohom takí naši „matovičovci“, nesúrodý hlas protestu.

Ak by mali postaviť vládu tak s kým? S porazenou systémovou Partito democratico? Tak to by bol výkon hodný Radoslava Procházku a Bélu Bugára, to by naozaj „harakter“ rozhodoval aj v Taliansku.

Movimento 5 stelle je iste problémom aj pre pravicovú koalíciu. Stihli pred voľbami vychrliť toľko nesplniteľných sľubov, že ak by ich mala vláda splniť, tak sa štátny rozpočet zrúti. Ťažko postaviť vládu bez 5 hviezd, ešte ťažšie by bolo v takej vláde vydržať. Češka pôsobiaca v Taliansku okomentovala volebný úspech 5 hviezd ako úspech strany, v ktorej sa vidia všetci talianske „netáhla“.

Nešťastníci z ľavicovej koalície, ktorú reprezentuje vládna Partito democratico (Demokratická strana), doplatili na to, že boli naozaj štátnici. Oni si myšlienku Magdy Vášáryovej „politici by mali ísť proti väčšine národa, ak chcú byť pre históriu štátnikmi“ osvojili na 100%.

Kým migranti dostávali od štátu potrebnú starostlivosť (ilustračné video), na domácu chudobu vláda čas a prostriedky nemala (ilustračné video). Do toho systém nezvládal spojenie malej obťažujúcej kriminality, doplňovanej ťažkými zločinmi typu rozrezaná Pamela. Média a vládne inštitúcie sa snažili situáciu opekňovať a aj sa jeden diví, kde ľavicová koalícia našla ešte tých 23% voličov.  Líder Matteo Renzi Partito democratico hovorí o svojej rezignácii a o novom štarte strany.

Liberi e Uguali je malá ľavicová strana, zložená hlavne z odídencov od Partito democratico. Vedie ju Pietro Grasso.

Karty budú definitívne rozdané, až keď budú jasné počty pridelených mandátov. Príbeh povolebného Talianska práve začína.


Publikovaný

v

od

Značky: