Otrávený cukrík v balíku

Portál Aeronet vydal článok o Venezuele, kde sa dopustil cielenej manipulácie a lží. Mnoho ľudí ho zdieľalo v dobrej viere, že im niekto „otvoril oči“ a chcú túto „zvesť“ zaslať ďalej.

Analýza je upozornenie pre týchto ľudí, že Aeronet nie je tým, čím sa snaží tváriť a jeho lži sú prostriedkami manipulácie čitateľov. Je na každom z vás, aby ste zvážili, či budete slepo veriť, alebo jednoducho tento portál a všetko, čo s ním súvisí obídete širokým oblúkom.

[sociallocker][/sociallocker]

Základná hypotéza na úvod

Aeronet je nástroj západnej propagandy. V každom článku sú dokázateľné lži pomiešané so stupídnymi hoaxami. Tzv. mainstream potom používa príklad Aeronetu, aby ukázal, ako klamú všetky alternatívne médiá.

Otvorte si štúdiu, na ktorú sa Aeronet odvoláva https://www.economics.utoronto.ca/diegor/research/MFHLA_paper.pdf a skúste nájsť príčiny problémov Venezuely priamo v jej texte. Zistíte, že dôvod je podľa štúdie niekde úplne inde ako tvrdí Aeronet.

Žiadne sprisahanie to nespôsobilo, ale ako tvrdia kanadskí výskumníci, obyčajné znárodnenie zo začiatku 70-tých rokov, ktoré bolo nasledované obrovským poklesom produktivity práce a samozrejme aj pokles produkcie.
Zdroj: http://historico.prodavinci.com/blogs/a-40-anos-de-la-nacionalizacion-petrolera-por-jose-ignacio-hernandez/

Kde vidí Aeronet predávanie za dumpingové ceny do USA je zrejme niečo iné. Je pravda, že o biznise väčšinou rozhodujú manažéri a ropa je komodita, ktorá sa predáva na základe dlhodobých zmlúv. To však nedáva právo Aeronetu špekulovať o sprisahaní. Nemá na to jednoducho dôkazy.
Ak boli spoločnosti znárodnené, potom priamy vplyv na dianie v týchto spoločnostiach mali aj štátne orgány minimálne cez nominácie do Dozorných rád spoločností.

Graf použitý v článku Aeronetu ako dôkaz, že Venezuela predávala ropu do USA za menej, ako bola trhová cena je v skutočnosti pomer voči Indexu spotrebiteľských cien USA

Čiže problém je nezvládnutie prílivu peňazí samotnou vládou vo Venezuele, spoliehanie sa len na ropu, korupcia, socializácia, rozdávanie peňazí na benefity, čo nevracajú do ekonomiky nič apod. Ak chcete vedieť viac o ekonomike Venezuely, prečítajte si zaujímavú bakalársku prácu z Brna. Ďalší dobrý článok o kolapse krajiny (v angličtine) nájdete na webe Conversation

Američania majú za sebou dlhú a krvavú cestu naprieč celou Amerikou. Zvrhávali režimy, korumpovali, ich korporácie využívajú amerických politikov a diplomatické páky na presadzovanie svojich záujmov. Z tých čias pochádza výraz „banánová republika“ ako označenie nesvojprávnej krajiny. Ale za zlé hospodárenie vo Venezuele Američania primárne nemôžu, aj keď majú inak americké tajné služby ruky od krvi zašpinené až po lakte.

Mimochodom v 60-tých rokoch bola Venezuela na úrovni 80% HDP na hlavu voči USA, akurát keď boli pri moci nesocialistické vlády…

Skrátka ľudia veria každej hlúposti, ktorú Aeronet vyplodí, pretože lži zamiešajú medzi omáčku, ktorá vyzerá dôveryhodne. Takto sa ale novinárska robota nerobí. Ak sa odvolávajú na nejaký článok a uvádzajú z neho FAKTY, tie fakty v článku musia byť.

Je napr. v štúdií uvedená niekde cenu, za ktorú sa ropa v USA predávala? Nie. Dokonca aj ten akože „dôkaz„, t.j. graf dvoch cien – nominálnej a reálnej, je v štúdii inak vysvetlený. Nominálna cena je aktuálna cena na trhu a tzv. reálna je cena prepočítaná na americký index spotrebiteľských cien, ktorý pochádza zo stránky o inflácii.

Pokiaľ nie ste odborník, alebo sa nezahĺbite do zdrojov a poctivo si nepreklikáte odkazy, nemáte šancu na to dôjsť. To je lepší príklad – čitateľ je nevedomý, alebo článok len zbežne preletí, lebo nemá čas všetko overovať

Horší prípad sú ľudia, ktorí podobné veci nechcú vidieť, pretože Aeronet je predsa uňoňuňo, „našu proruskú a protiamerickú bublinku potvrdzujúci server„.

K Aeronetu sa potom veriaci diskutujúci správajú ako slniečkári k migrantom. Tvrdia, že nie je možné Aeronet odpísať kvôli pár „omylom„. Lebo však väčšina omáčky okolo tých manipulácii sa dá stráviť. Je to rovnaké, ako keď slniečkár píše, že nemôžeme migrantov odpísať len kvôli pár násilníkom a teroristov. Lebo však väčšina migrantov nie sú násilníci a teroristi.

Avšak ak realisti tvrdia, že ak nemôžeme riskovať prijímanie migrantov práve kvôli tým teroristom, potom nie je možné ani Aeronet uvádzať ako zdroj práve kvôli spomínaným „omylom„, ktoré sa notoricky vyskytujú v každom článku, čo sme doteraz analyzovali.

Postoj slniečkárov k migrantom je prejavom určitého nastavenia sociálnej bubliny. Proste migranti sú dobrí, oikofóbia (nenávisť k vlastnej kultúre) je cool, tak budeme ignorovať zlé veci, ktoré sa okolo nich píšu. Každý, kto bude tvrdiť, že ide o príliš veľké riziko, bude hysterik, paranoik, putinov troll, užitočný idiot ruskej propagandy apod.

Rovnako je aj pozitívny vzťah k Aeronetu vlastný mnohým diskutujúcich kvôli potvrdzovaniu nastavenia ich sociálnej bubliny. Sú ochotní lži prehliadať, pretože ten zvyšok potvrdzuje, čo si myslia. Potom bude kritik Aeronetu z hľadiska niektorých ľudí onálepkovaný za hysterika, či niekoho s „urazenou ješitnosťou“ vo vzťahu k Aeronetu.

Známy príklad s jedným otráveným cukríkom v balíku, kde ich je sto, definuje ako by sa mali ľudia v pochybnej situácii správať. Ak nebudú riskovať ochutnávku z takéhoto balíka, rovnako nebudú riskovať ani migrantov, kde vedia, že vždy niekto zavraždí, či prevedie útok.

Hoci vás informácie z Aeronetu nezabijú, ako v prípade otráveného cukríka, z dlhodobého hľadiska je indoktrinácia klamstvami nebezpečná a môže spôsobiť následky, ktoré už ohrozením môžu byť.

Existuje podozrenie, že ich spôsob písania je zámerný, schválne tie lži vyrábajú. Ale dôvod nepoznáme, aj keď sme ho už naznačili v úvode. Nie je vylúčené že ide o false flag (operáciu pod falošnou vlankou) západnej protipropagandy.

Aeronet je pre mainstream v Česku vlajkovou loďou putinovej propagandy. Každý kritik sa na neho odvoláva a používa ho ako dôkaz lživej manipulácie a kriminálnych zámerov Kremľa. Ak by Aeronet neexistoval, logicky sa ponúka pre tieto zámery niečo podobné vytvoriť na profesionálnej báze. Svedčí o tom pár zaujímavých skutočností:

  1. Prečo by niekto také nezmysly písal naschvál (na každej lži je väčšinou časť pravdy, ale tá lživosť je tam jasná a ľahko dokázateľná). To však nejde dohromady s tým, ako vedia pracovať so zdrojmi (keď chcú ) – inými slovami, robia také nezmyselné „chyby“ úplne zámerne, aby všetko šlo jednoducho označiť za propagandu
  2. Medzi články sú zamiešané vyložené nezmysly ako z blázinca. To je osvedčená metóda, ako spoľahlivo dosiahnuť zaradenie Aeronetu medzi „konšpiračné platformy“. Nasledovať bude spochybnenie servera a s ním aj každého média mimo hlavného prúdu, ktorý ovládajú mocenské elity.
  3. Začiatky Aeronetu boli zvláštne. Články Aeronetu okamžite preberali a „kritizovali“ české médiá, hoci podobných webov bolo na českom internet viac a práve Aeronet nebol na počiatku ničím zvlášť výnimočný – tj. vyzerá to ako keby pressstitúti mali zmienky o Aeronete priamo v zadaní, ako antipropagáciu, aby Aeronet „uviedli do obehu„.

Jeden príklad za všetky lži. Počuli ste meno Sephora Ikalaba? Je to černošská víťazka súťaže krásy v Helsinkách. Podľa Aeronetu vraj nevie fínsky a doviezli ju tam mimovládky, aby nechali černošku vyhrať. Lenže ona melie fínsky ako rodený Fín. Bodaj by nie, keďže žije od 6 rokov v krajine. Do súťaže sa prihlásila sama, keďže chcela upozorniť na sexuálne útoky, ktorých bola sama obeťou v rodinnom prostredí. Jasne, že vyhrala, kvôli politickej korektnosti, keďže normatívy krásy sú proste vo Fínsku iné ako v Afrike. Ale to ešte neznamená, že Aeronet má právo si vymyslieť celý príbeh.

A takto by sme mohli pokračovať jeden článok za druhým, lož a manipulácie všade, kde sa človek pozrie.


Publikovaný

v

od

Značky: