Vyberte položku Stránka

Osud občianskych iniciatív: Vždy sa spolitizujú. Alebo nie je okupácia, ako okupácia

Osud občianskych iniciatív: Vždy sa spolitizujú. Alebo nie je okupácia, ako okupácia

Na Slovensku sme mali iniciatívu za Slušné Slovensko. Dnes je to opozičná platforma. jednoznačne podporujúca hlavne Progresívne Slovensko a ľudí s podobnými názormi. V Česku sa začala iniciatíva Milión chvíľok pre demokraciu. To čo začalo ako apolitická iniciatíva proti nástupu Andreja Babiša podozrivého zo spolupráce s bývalou Štátnou bezpečnosťou, je dnes tvrdo slniečková rusofóbna platforma.

Petr Štepánek s predstaviteľmi tejto Inciatívy (stránka na Facebooku) chvíľu besedoval. Komunikácia je dôkazom neuveriteľného vymytia mozgov a straty akejkoľvek objektivity a historickej perspektívy. Proste jalové teľce sa dostali k Internetu a k falošnému pocitu, že „vedia kde je pravda„. V uvedenej konverzácii, kde vyzývajú na protesty proti súčasnému Rusku,  nepovažujú nemeckú okupáciu v roku 1939 za hodnú akejkoľvek spomienky.

Nepripomína vám to niečo?

Andrej môže byť v kľude, alias konverzácia s Miliónom chvíľok

Pre neznalých uvádzam, že Milión chvíľok pre demokraciu bola na začiatku chvályhodná iniciatíva niekoľkých mladých ľudí, ktorí zbierali podpisy proti Andrejovi Babišovi. Aby sa trestne stíhaný človek a agent vedený vo zväzkoch ŠtB vzdal funkcie predsedu vlády.

Aj ja som svojim podpisom prispel, preto mi tiež chodia ich materiály. A tak si nimi občas píšem. Predminule to bolo na tému, že ak si na svoje anitibabišovské akcie pozývajú prefláknutých politikov po záručnej dobe, moc tým svoje inak sympatickej aktivite nepomáhajú. Minule zase ako kvalitnú žurnalistiku odporúčali Českú televíziu či Respekt, čo mi prišlo obzvlášť smiešne. O aktuálnej korešpondencii na tému „nie je okupácia ako okupácia“ sa podelím aj s vami.

Milí priatelia …
V utorok 21. augusta nás čaká výročie, ktoré nemožno opomenúť. V Prahe si ich pripomenieme už v pondelok 20.8. od 19:00 pri ruskej ambasáde na spomienkovej akcii Nezabúdame. Protestujeme …
Srdečne,
Tím Milión chvíľok pre demokraciu

Ach áno! Znovu ten Váš prihlúply aktivizmus, ktorý len devalvuje pôvodnú myšlienku protestu proti Babišovi.
A mimochodom, 15. marca ste tiež swingovali pred nemeckou ambasádou?
Petr Štěpánek

Milý pán Štěpánek,
vďaka za správu! Prosím, povedzte mi, akú inú alternatívu ako náš „prihlúply aktivizmus“ má momentálne český občan k dispozícii? A v čom sa 15.3.1939 podobá 21.8.1968?
Teším sa na Vašu odpoveď.
Majte sa,
za Milión chvíľok
Eva Lee

Zdravím!
Myslím, že celý problém je zakliaty práve vo Vašej otázke: „A v čom sa 15. 3. 1939 podobá 21. 8. 1968?“ Pokiaľ si neuvedomujete absolútnu absurditu, ba priamo zhovädilosť tejto otázky, potom je ťažké Vám čokoľvek vysvetľovať.
Jediným výsledkom Vašej selektívnej slepoty bude, že Vaši sympatizanti zákonite začnú odpadávať. Prečo? Pretože čo je moc, to je moc.
Petr Štěpánek

Milý pán Štěpánek,
Vaša odpoveď je bohužiaľ opäť veľmi nekonkrétna, takže stále neviem, čo Vám vlastne vadí. Mrzí ma to, chcela som si s Vami cez mail trochu „porozprávať“. Teraz sa s Vami môžem však len rozlúčiť a popriať Vám, nech je vám dobre a nech sa Vám darí.
Srdečne za Milión chvíľok
Eva Lee

Zdravím!
To Vaša generácia naozaj už tak zdegenerovala, že nechápe, v čom sú si 15. marec 1939 a 21. august 1968 podobné? Že vtedy začali okupácie našej krajiny? Ba dokonca, že tá z roku 1939 bola oveľa horšia? Alebo Vám snáď príde, že 360 000 mŕtvych je málo?
Svätá prostota! Čoho som sa to dožil!
Petr Štěpánek

Milý pán Štěpánek,
iste, obe dáta označujú začiatok okupácie. A čo ďalej? Akým spôsobom sa v spoločnosti vtedy aj teraz hovorilo či hovorí o oboch týchto okupáciách? Spochybňuje podľa Vás niekto negatívne dopady nacistickej okupácie? A máte pocit, že s okupáciou roku 1968 sa spoločnosť vysporiadala rovnako, ako s tou nacistickou?
Teším sa na Vaše odpovede a ďakujem.
Eva Lee

Milá Evo,
pýtate sa, či niekto spochybňuje …? Áno, spochybňuje. Aj Vy. Ako? Práve oným asymetrickým prístupom, ktorý aj Vy predvádzate.
Petr Štěpánek

Pán Štěpánek,
môžem Vás poprosiť o konkrétne rozvedení Vášho tvrdenie, že niečo spochybňujeme, s odôvodnením Vášho názoru. Inak je bohužiaľ ťažké sa o čomkoľvek konštruktívne baviť.
Ďakujem,
Eva Lee

Možno bude stačiť, keď si znovu pozorne prečítate túto našu korešpondenciu, na ktorej začiatku bola Vaša – pre mňa absolútne neuveriteľná – otázka, v čom sa 15. marec 1939 podobá 21. auguste 1968.
Ale aby som to zhrnul. Nemyslím si, že neviete, o čom hovorím. Len sa Vám to jednoducho nehodí do Vašej politickej a ideovej propagandy, na ktorú ste – bohužiaľ – namiesto „odstraňovanie“ Andreja naskočili.
Petr Štěpánek

Milý pán Štěpánek,
neustále nás z niečoho obviňujete, a keď sa snažím zistiť, čo konkrétne Vám vadí, nedozviem sa to. Prajem Vám preto veľa šťastia a lúčim sa s Vami.
Za Milión chvíľok,
Eva Lee

Ďalej už som neodpovedal. Obrazne povedané, kým Milión chvíľok spolu s Kalouskom, Němcovou, Českou televíziou a Respektom swinguje pred ruskou ambasádou, Andrej môže byť v pokoji. Bohužiaľ.

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This