OSN prišla s priznaním, že väčšina imigrantov plávajúcich dnes k talianskym brehom nemožno považovať za utečencov, ale ekonomických imigrantov, ktorí prichádzajú do Európy kvôli lepšiemu živobytiu, píše Express.
Úrad vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) oznámil, že sedem z desiatich ľudí, ktorí do Európy mieria cez Stredozemné more, nie sú skutoční utečenci, ale ekonomickí imigranti. Skutočnú ochranu z nich potrebuje len menšina.
UNHCR ďalej varuje, že pašovanie ľudí a migračná vlna sú opäť na vzostupe. Od začiatku tohto roka napríklad do Talianska z Líbye priplávalo 84 830 ľudí. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 19 percent.
Cesty cez more často organizujú bezohľadní pašeráci na vratkých lodiach, a preto pri nich tento rok už tiež 2108 imigrantov zomrelo.
Správa OSN tiež spomína, že hlavným miestom pre cesty do Európy je Líbya, kde od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011 panuje chaos a bezvládie, čoho obchodníci s ľuďmi plnou mierou využívajú.
„Väčšina ľudí mieriacich do Líbye dúfa, že tu získa prácu. Nakoniec ale pokračujú do Európy, aby utiekli pred tamojší neistotou, nebezpečenstvom, ťažkými ekonomickými podmienkami a všeobecnému vykorisťovaniu a zneužívaniu, „píše sa v správe.
Z viacerých zdrojov bolo potvrdené, že v súčasnej dobe v Líbyi čaká na príležitosť dostať sa do Európy viac ako jeden milión migrantov. Tieto informácie potvrdil aj osobitný vyslanec UNHCR pre centrálne Stredozemie Vincent Cochetel, ktorý priznal, že v migračnej vlne prúdiacej do Európy nie je zaznamenávané žiadne spomalenie.
„Nie je reálne si myslieť, že by Taliansko túto situáciu zvládla,“ povedal Cochetel. „Nie je to udržateľné. Je potrebné, aby Taliansku pomohli ostatné krajiny a prebrali svoj podiel zodpovednosti. „
UNHCR v tejto súvislosti varuje pred demografickými zmenami a nárastom obchodovania s ľuďmi a ich sexuálnym zneužívaním. Stále častejšie sa obeťami organizovaných gangov stávajú najmä nigérijske a kamerunske ženy. Taliansko, Francúzsko a Nemecko už na pomoc s problémom migrácie prisľúbili navýšiť svoju finančnú pomoc Líbyi.
Ohrozená je však aj samotné Taliansko, ktorá už prestáva neustály nápor ďalších a ďalších migrantov po všetkých stránkach zvládať. Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi oznámil, že hrozí, že tu dôjde k tragédii.