Napriek mnohoročným snahám zo strany EÚ, ruský tlak na dodávky zemného plynu v Európe sa zvyšuje a nie znižuje.
Gazprom dodal v roku 2017 do Európy 190 miliárd kubických metrov zemného plynu, čo je podľa agentúry Bloomberg rekordné množstvo. V roku 2018 sa očakáva, že táto hodnota mierne klesne na 180 miliárd kubických metrov, čo bude stále druhým najväčším rekordom.
Vyššie spoliehanie sa na ruský plyn môže byť prekvapením, v neposlednom rade kvôli pretrvávajúcemu napätiu medzi Ruskom a niektorými európskymi krajinami v rôznych otázkach. Ruský zásah na Ukrajine a pripojenie Krymu v roku 2014 viedli k rozporu medzi Ruskom a Západom. Odvtedy však, napriek množstvu rétoriky v Bruseli o diverzifikácii, európsky dovoz ruského plynu vzrástol o viac ako 25 percent.
Dosiahol sa určitý pokrok. Na európske pobrežie začal prvýkrát prichádzať LNG z USA, sľubujúc, že bude súťažiť s ruským plynom. Dovoz LNG bol záchranným pásom, najmä v niektorých oblastiach, ktoré sú akútne vystavené ruskému plynovému tlaku. Litva začala dovážať LNG, čo ponúkalo alternatívu ruského plynu a vynútilo cenové zľavy od Gazpromu.
Po mnoho rokov sa LNG z USA považovalo za niečo ako faktor na zmenu pravidiel hry. Bol hrozbou pre ukončenie ruskej kontrolu európskeho trhu. Vyskytli sa niektoré pozoruhodné ústupky od spoločnosti Gazprom – napríklad flexibilnejšie ceny a erózia cien plynu viazaného na ceny ropy – ale ruský plynárenský gigant nestratil podiel na trhu. Veľa amerického LNG bolo odoslané do Latinskej Ameriky, nie do Európy.
Dôvodom je aj to, že produkcia európskeho zemného plynu naďalej klesá a ponecháva prázdnu oblasť, ktorú chce Rusko vyplniť. Zároveň zástupca generálneho riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev pre agentúru Bloomberg uviedol, že ceny uhlia by mali v roku 2018 trochu stúpať, čím by sa ruský plyn stal konkurencieschopnejším.
Medzitým Rusko neprenecháva hru LNG Američanom. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno odštartoval začiatok projektu Yamal LNG v ruskej Arktíde. Ide o obrovský terminál na vývoz LNG v hodnote 27 miliárd dolárov postavený súkromnou ruskou plynárenskou spoločnosťou Novatek. Projekt bol dokončená včas a v rozpočte.
Na celosvetovom trhu s LNG dominujú Austrália a Katar, zatiaľ čo USA bude získavať stále väčší podiel na trhu, pretože v nasledujúcich rokoch sa otvoria nové terminály. Yamal LNG však uvádza Rusko na trhovú map a Rusko podľa FT zamýšľa kontrolovať 15 až 20 percent svetového trhu . „Od dnešného dňa, počet ľudí, ktorí o nás nikdy nepočuli, dramaticky poklesne,“ povedal Leonid Mikhelson, generálny riaditeľ spoločnosti Novatek. „Ruský plyn bude obchodovateľný na celosvetovej scéne.“ Rusko vyváža nejaký LNG zo Sachalinu na Ďalekom východy, ale Yamal je umiestnený tak, aby obsluhoval tak Európu ako aj Áziu.
FT poznamenal, že prvá zásielka LNG od spoločnosti Yamal bola odoslaná do Spojeného kráľovstva.
Potom je tu navrhovaný projekt plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka cez Baltické more, ktorý zdvojnásobí kapacitu existujúceho plynovodu. Proti projektu intenzívne vystupujú niektoré východoeurópske krajiny, rovnako ako aj Spojené štáty, ale má podporu Nemecka. Ak bude dokončený, Rusko obsadí ešte viac trhového podielu.
To všetko nie je nevyhnutne obrovskou hrozbou pre európsku energetickú bezpečnosť, pokiaľ sú zabezpečené dodávky. Hrozba alternatív od iných dodávateľov LNG by mohla udržať poctivé jednanie Gazpromu. Doterajšie cenové dohody sú dôkazom toho, že Gazprom bude musieť zostať konkurencieschopný, aby si udržal podiel na trhu. Prinajmenšom dostupnosť LNG oslabuje hrozbu obmedzenia dodávok z Ruska. A ako rastú ceny ropy, prax spojenia cien plynu s ropou bude pravdepodobne naďalej oslabovať.
Celkovo však Rusko zostáva dominantným dodávateľom plynu do Európy napriek dlhoročným sľubom európskych politikov ohľadom diverzifikácie. Je vidieť len málo náznakov, že sa niečo zmení v najbližšej dobe.
Podľa odhadov spoločnosti BP, sa podiel Ruska na európskom trhu sa zo súčasných 30% zvýši do roku 2035 na 40 %.
Zdroj: Oil Price