Prejdite sa s kamerou oslobodeným Mosulom.

Podľa SME v hlavnom podtitule vraj v týchto ruinách našlo smrť 358 civilistov. A že vraj to bola neúmyselná strata. V texte už síce spomenuli aj odhad civilných organizácií, ktorý hovorí o troch tisíckach, ale kto si to prečíta? Porovnanie s propagandou pri podobnom dobýjaní Aleppa, ale „zlými“ Rusmi „Rusi spravili z Aleppa púšť a cynicky to vydávajú za mier“ hovorí ako keby o úplne inom príbehu. V skutočnosti sa to nijako nelíši. Aj tam bolo treba likvidovať teroristov, aj tam umierali civilisti aj tam ostalo mesto v ruinách.

Civilisti aj nemocnice mali podľa CNN tiež smolu

Možno sa už budem opakovať, ale nemienim obviňovať americkú armádu a koalíciu za samotný akt oslobodenia, ktorý zmenil mesto na ruiny a zapríčinil smrť tisícok ľudí. Americkí vojaci konajú v tomto prípade správnu vec a boje v meste sú najtragickejšie práve pre civilistov

Čo však budem neustále kritizovať, je politika, ktorá k tejto situácii priviedla. A v tomto prípade už je Amerika a jej spojenci plne zodpovedná. Voluntaristická a bezohľadná politika americkej vlády vyvoláva vojny a naviac nerobí nič pre to, aby zastavila svojich spojencov, ktorí tiež priamo plánujú presadzovanie svojich záujmov cez eskaláciu konfliktov. Je jedno, či ide o Turecko, Saudskú Arábiu, Katar, Izrael, alebo Jordánsko – každá z týchto krajín má v regióne svoje záujmy a ohniskom, kde sa všetko prepája je Biely dom. Lenže v momente, ako sa stane normálne namiesto diplomacie používať samopaly a namiesto podpory obchodných rokovaní sa budú podporovať tréningové tábory teroristov, výsledok je dopredu predvídateľný – zničená krajina, milióny ľudí na úteku, smrť státisícov ľudí.

Samozrejme, propaganda predkladá iný pohľad. Za všetko utrpenie napr. v Sýrii môže zlý diktátor a jeho neochota odísť. Je to rovnaká situácia, ako rodina s desiatimi deťmi, kde otec používa autoritu a občas aj telesné tresty, ale vzorne sa o rodinu stará, žijú v dostatku a majú dobré výsledky v škole. Sociálka príde, lebo ten otec je tak strašne zlý, že je nutné za každú cenu ho z domu vyhnať. Zoberie si na pomoc miestny gang výpalníkov, korí vrazia do domu, všetko zničia a popritom zabijú jedno alebo dve deti. Otec sa za pomoci celej rodiny a susedov ubráni. V novinách sa potom dočítame, že za ten horiaci dom a mŕtve deti sú otcovou vinou a kriminálnici sú vlastne humanitárnou občianskou iniciatívou. Susedia, ktorým pomohli gangstrov vyhnať sú potom teroristi, ktorí používajú násilie na (skoro) nevinných „civilistov“.

Asi preto sa málokomu chce veriť komentárom v médiách, ktoré doslova prevracajú realitu naruby. Ľudia nie sú hlúpi.