Vyberte položku Stránka

O čom sa v médiách „hlavného prúdu“ píše len s veľkým premáhaním

O čom sa v médiách „hlavného prúdu“ píše len s veľkým premáhaním

Prejdite sa s kamerou oslobodeným Mosulom.

Podľa SME v hlavnom podtitule vraj v týchto ruinách našlo smrť 358 civilistov. A že vraj to bola neúmyselná strata. V texte už síce spomenuli aj odhad civilných organizácií, ktorý hovorí o troch tisíckach, ale kto si to prečíta? Porovnanie s propagandou pri podobnom dobýjaní Aleppa, ale „zlými“ Rusmi „Rusi spravili z Aleppa púšť a cynicky to vydávajú za mier“ hovorí ako keby o úplne inom príbehu. V skutočnosti sa to nijako nelíši. Aj tam bolo treba likvidovať teroristov, aj tam umierali civilisti aj tam ostalo mesto v ruinách.

Civilisti aj nemocnice mali podľa CNN tiež smolu

Možno sa už budem opakovať, ale nemienim obviňovať americkú armádu a koalíciu za samotný akt oslobodenia, ktorý zmenil mesto na ruiny a zapríčinil smrť tisícok ľudí. Americkí vojaci konajú v tomto prípade správnu vec a boje v meste sú najtragickejšie práve pre civilistov

Čo však budem neustále kritizovať, je politika, ktorá k tejto situácii priviedla. A v tomto prípade už je Amerika a jej spojenci plne zodpovedná. Voluntaristická a bezohľadná politika americkej vlády vyvoláva vojny a naviac nerobí nič pre to, aby zastavila svojich spojencov, ktorí tiež priamo plánujú presadzovanie svojich záujmov cez eskaláciu konfliktov. Je jedno, či ide o Turecko, Saudskú Arábiu, Katar, Izrael, alebo Jordánsko – každá z týchto krajín má v regióne svoje záujmy a ohniskom, kde sa všetko prepája je Biely dom. Lenže v momente, ako sa stane normálne namiesto diplomacie používať samopaly a namiesto podpory obchodných rokovaní sa budú podporovať tréningové tábory teroristov, výsledok je dopredu predvídateľný – zničená krajina, milióny ľudí na úteku, smrť státisícov ľudí.

Samozrejme, propaganda predkladá iný pohľad. Za všetko utrpenie napr. v Sýrii môže zlý diktátor a jeho neochota odísť. Je to rovnaká situácia, ako rodina s desiatimi deťmi, kde otec používa autoritu a občas aj telesné tresty, ale vzorne sa o rodinu stará, žijú v dostatku a majú dobré výsledky v škole. Sociálka príde, lebo ten otec je tak strašne zlý, že je nutné za každú cenu ho z domu vyhnať. Zoberie si na pomoc miestny gang výpalníkov, korí vrazia do domu, všetko zničia a popritom zabijú jedno alebo dve deti. Otec sa za pomoci celej rodiny a susedov ubráni. V novinách sa potom dočítame, že za ten horiaci dom a mŕtve deti sú otcovou vinou a kriminálnici sú vlastne humanitárnou občianskou iniciatívou. Susedia, ktorým pomohli gangstrov vyhnať sú potom teroristi, ktorí používajú násilie na (skoro) nevinných „civilistov“.

Asi preto sa málokomu chce veriť komentárom v médiách, ktoré doslova prevracajú realitu naruby. Ľudia nie sú hlúpi.

O autorovi

2 komentáre

  1. Eliza

    That’s really shdrwe! Good to see the logic set out so well.

  2. Eliza

    That’s really shdrwe! Good to see the logic set out so well.

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This