Vyberte položku Stránka

Novinár Foley bol popravený Islamským štátom a vinná je vraj sýrska vláda.

Novinár Foley bol popravený Islamským štátom a vinná je vraj sýrska vláda.

Courthouse News Service je spravodajská služba určená pre advokátske kanceláre, ktorá upozorňuje klientov na nové podania a rozhodnutia. Pred dvoma dňami zverejnila správu, že vládu Sýrie žaluje rodina novinára, zavraždeného Islamským štátom.

[sociallocker] [/sociallocker]

Rodina Jamesa Foleyho podala v utorok žalobu vo výške 200 miliónov dolárov. Ide o novinára, ktorý bol mučený a sťatý teroristickou skupinou Islamský štát (IS) v roku 2014. Za tento čin viní rodina sýrsku vládu.

Foleyho matka, otec a traja súrodenci v zastúpení Stevena Perlesa tvrdia, že vláda sýrskeho prezidenta Bašara al-Assada „uľahčila“ vzostup IS z koreňov svojich predchodcov, vrátane Frontu al-Nusra a Islamského štátu v Iraku.

Assadov režim poskytol Daeshu materiálnu podporu v kritických chvíľach počas jeho metastáz z izolovanej skupiny teroristov do kvázi teroristického ‚štátu‘ , ktorý následne uniesol, mučil a popravil James Wright Foleyho,“ hovorí 21stránková žaloba, pričom používa alternatívny názov pre IS.

Perles podal žalobu na základe teroristickej výnimky k Zákonu o zahraničných štátnych imunitách. Zákon umožňuje občianskoprávne žaloby na náhradu škody voči sponzorom terorizmu určenými USA v prípadoch mučenia, zabíjania bez súdneho rozhodnutia a brania rukojemníkov.

Perles neodpovedal okamžite na žiadosť o komentáre k žalobe.

V žalobe sa uvádza výpoveď bývalého riaditeľa Sýrskeho úradu vojenskej spravodajskej služby. Ten povedal, že vláda Assada vypustila extrémistov z väzenia, aby podkopali pokojnú revolúciu, ktorá začala v januári 2011 a vyvolali ozbrojené islamské povstanie. „Uľahčila im ich prácu pri vytváraní ozbrojených brigád,“ povedal podľa žaloby tento nemenovaný predstaviteľ.

Bolo to konkrétny, úmyselný plán a bolo ľahké ho uskutočniť,“ hovorí úradník a dodáva, že „existovali silné islamské tendencie k povstaniu, takže ich bolo treba len povzbudiť.“

Maskovaní IS bojovníci zajali Foleyho spolu s britským novinárom 22. novembra 2014, keď sa pár vrátil na tureckú hranicu z reportážnej cesty v severozápadnej Sýrii.

Odtiaľ odviezli Foleyho do Aleppa, kde bol „mučený, vrátane waterboardingu a bitia, pri čom mu dolámali jeho rebrá, ktoré nemohli byť správne liečené,“ hovorí žaloba.

Foley bol tiež zavesený hore nohami za opasok, po čom mu zostali jazvy na členkoch,“ pokračuje žaloba.

Po neúspešnom anerickom pokuse o záchranu, vydal IS 19. augusta 2014 video, pri ktorom ukázal, ako bojovník IS a britský občan Mohammed Emwazi Foleymu odrezal hlavu. IS o mesiac neskôr popravil rovnakým spôsobom amerického novinára Steven Sotloffa.

Žaloba opisuje Foleyho ako „milujúceho syna a brata, novinára a filantropa.“ Foley, ktorý po absolvovaní vysokej školy učil na základnej škole, tiež učil chovancov čítať a písať v programe pracovnej rehabilitácie.

Neskôr získal magisterský titul v žurnalistike. Svoju zahraničnú spravodajskú prácu začal po pripojení sa k americkým vojskám v Afganistane.

Keď pokrýval pre Global Post občiansku vojnu v Líbyi v roku 2011, zajali ho a 44 dní držali v zajatí líbyjské sily. Aj potom bol Foley odhodlaný pokračovať vo svojej práci. Mal pocit, že jeho povinnosťou je informovať o globálnych konfliktoch a tento záväzok hodla naplniť.

Ukázal svoju odvahu a odhodlanie tým, že sa vrátil do Líbye, aby zdokumentoval pád Muamara Kaddáfího a neskôr pokrýval sýrsku občiansku vojnu,“ hovorí sa v žalobe.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This