Nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel dnes povedal, že verejné vystúpenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Nemecku mimo nadchádzajúci summit skupiny G20 v Hamburgu by boli vzhľadom k napätiu medzi Berlínom a Ankarou „nevhodné“. Turecko totiž podľa jeho slov v stredu oficiálne požiadalo, aby Erdogan mohol ku krajanom žijúcim v Nemecku prehovoriť.
Gabriel podľa agentúry Reuters dodal, že Ankara tak urobila napriek výslovnej rade Berlína, aby oficiálne o povolenie nežiadala.
Nemecká vláda si podľa šéfa nemeckej diplomacie nepraje žiadny rozruch medzi tureckými občanmi a osobami s tureckým i nemeckým občianstvom.
Turecko-nemecké vzťahy sa zhoršujú postupne od nevydareného vlaňajšieho puču v Turecku.
Ankara po ňom začala masívne čistky, za čo ju kritizuje nielen Berlín. Nemecká vláda nedávno rozhodla o stiahnutí nemeckých vojakov z tureckej základne Incirlik, keď Turecko neumožnilo nemeckým poslancom vojakov navštíviť.
Diplomatickú roztržku vyvolalo aj nemecké rozhodnutia neumožniť tureckým vládnym politikom agitovať v nemeckých mestách pred aprílovým tureckým referendom o kontroverzných zmenách ústavy. Nemecko tiež požaduje, aby turecké úrady prepustili väzneného dopisovateľa denníka Die Welt Deniz Yucela.
Nemecké tajné služby sa obávajú, že počas stretnutia najvyšších predstaviteľov popredných svetových ekonomík v Hamburgu 7. a 8. júla môže Erdoganova prítomnosť vyvolať demonštrácie. Nemožno pritom vylúčiť zrážky prezidentových stúpencov a odporcov z radov pravicových a ľavicových organizácií, príslušníkov tureckej menšiny či reprezentantov kurdských kruhov.
V máji sa podobná demonštrácia odohrala pred washingtonskou rezidenciou tureckého veľvyslanca v USA, kam prišli proti Erdogan protestovať tureckí Kurdi.