Francúzsky parlament schválil nový protiteroristický zákon, ktorý je však ostro kritizovaný bojovníkmi za ľudské práva. Francúzsky minister vnútra Gerard Collomb pred hlasovaním parlamentu uviedol, že „v krajine nie je nikto v bezpečí,“ pretože Francúzsko je „stále v stave vojny.“ Informuje France Inter.
Súčasťou opatrení je aj vytvorenie „bezpečnostných zón“
Nová legislatíva, ktorá sa usiluje o zvýšenie právomocí v oblasti boja proti terorizmu, bola schválená počas prvého čítania. Zákon podporilo 415 zákonodarcov, celkom 127 hlasovalo proti. Nové opatrenie by malo rozšíriť právomoci ministerstva vnútra, ktoré bude môcť napríklad zriadiť bezpečnostné zóny bez súhlasu súdu.
Vnútri týchto zón môže byť obmedzený pohyb osôb a vozidiel, polícia tu bude môcť vykonávať kontroly a rovnako tak bude mať širšie právomoci, pokiaľ ide o kontrolu súkromného majetku. Súčasťou opatrenia sú aj elektronické štítky, ktoré by mohli byť pridelené jedincom považovaným za možnú hrozbu pre národnú bezpečnosť, zatiaľ čo úrady budú mať väčšiu právomoc uzatvárania mešít a iných náboženských inštitúcií, ktoré budú podozrivé z podnecovania k násiliu alebo terorizmu.
Mnohí ľudia považujú nový návrh zákona za zmenu v zákone o mimoriadnych opatreniach, ktorý bol vo Francúzsku zavedený koncom roka 2015. „Úroveň hrozby vo Francúzsku je extrémne vysoká,“ povedal Collomb a dodal, že krajina zostáva vo „vojnovom stave.“
Nový návrh zákona o boji proti terorizme, ktorý rozširuje policajné právomoci, je však kritizovaný skupinami bojujúcimi za ľudské práva. Podľa nich ide o obmedzenie občianskych slobôd. Minister však upozornil na to, že v „krajine nie je nikto v bezpečí“ po tom, čo francúzski policajti cez víkend prekazili teroristické sprisahanie.
Podľa Collomba má Francúzsko najlepší systém bezpečnostného dohľadu v Európe
Pri štadióne futbalového klubu Paris Saint-Germain bola nájdená bomba, ktorá bola na mieste zneškodnená. V súvislosti s plánovaným útokom bolo zatknutých 5 ľudí. „Plánovali vyhodiť do povetria budovy v dobre situovanej parížskej štvrti – nie je to azda znak toho, že nikto nie je v bezpečí? Môže sa to stať kdekoľvek vo Francúzsku, „povedal Collomb.
Minister tiež skritizoval krajiny, ktoré nemajú podobné systémy dohľadu a vyzval k širšej výmene informácií a k spolupráci v rámci Európy s cieľom posilnenia protiteroristických opatrení. „Mnohé krajiny vôbec nemajú systém a úroveň dozoru, ktorú poznáme tu vo Francúzsku. Domnievame sa, že sme to my, kto urobil Európu tak silnú na jej hraniciach, zatiaľ čo rad ďalších krajín takú organizáciu vôbec nemá, „vyhlásil Collomb.
Francúzsko zaznamenalo v uplynulých rokoch niektoré z najsmrteľnejších útokov v Európe. Od začiatku roku 2015 bolo zabitých viac ako 200 ľudí, a to rukami útočníkov.