Vyberte položku Stránka

Nike predstavili svoj prvý hidžáb pre moslimské športovkyne

Nike predstavili svoj prvý hidžáb pre moslimské športovkyne

Dlho očakávaný športový hidžáb od firmy Nike je na svete. Firma predstavila nový športový úbor určený moslimským športovkyniam deväť mesiacov po tom, čo oznámila jeho plánovaný predaj. Hidžáb je špeciálne upravený pre športovkyne, ktoré chcú trénovať alebo súťažiť podľa pravidiel svojho náboženstva.

Športový hidžáb mal svoj debut v obchodnom dome Macy ‚s, kde tiež bude k dispozícii za cenu 35 dolárov (29,5 €). Odev bude tiež od štvrtka k dispozícii na internetových stránkach spoločnosti Nike. Firma, ktorá sa špecializuje na športové oblečenie a vybavenie, uviedla, že sa rozhodla prísť na trh s touto novinkou potom, čo si mnoho moslimských pretekárok sťažovalo na tradičný hidžáb, ktorý nie je športu prispôsobený, informuje Daily Mail.

 

Vzpieračky Amna Al Haddad zo Spojených arabských emirátov uviedla, že jej klasický hidžáb nebol priedušný a takisto poriadne nedržal na svojom mieste. Športovkyňa podľa svojich slov zistila, že je veľmi ťažké nájsť takú šatku, ktorú by mohla nosiť počas športového súboja a že takú mala len jeden a každý deň ju musela prať.

 

 

Olympijská šermiarka Ibtihaj Mohamedovo z New Jersey si zas sťažovala na to, že má niekedy cez svoj tradičný hidžáb problémy počuť rozhodcu, čo sa jej počas súťaže už vypomstilo. Bronzová medailistka z Ria sa zúčastnila súťaže v šatke vyrobeného z dvojitej žoržetovej tkaniny, ktorá okrem tlmenia sluchu zle sedela k šermiarskej uniforme.

Práve Mohamedová sa stala spolu s nemeckou boxerkou Zeinou Nassarovou a krasokorčuliarkou Zahrou Lariovou zo Spojených arabských emirátov tvárou kampane venovanej novému hidžábu. Odev je vyrobený z nepriehľadnej sieťoviny zaisťujúc priedušnosť a ponúka sa v dvoch farbách – v čiernej a v námorníckej modrej.

Hidžáb má predĺženú zadnú časť a okolo krku zjemnený materiál, ktorého cieľom je chrániť pokožku športovkýň pred podráždením kvôli potu. Nike ponúka svoj hidžáb v niekoľkých krajinách vrátane Kanady, vo vybraných európskych predajniach, v Severnej Amerike, v severnej Afrike aj na Strednom východe.

O autorovi

Michal Sumichrast

Zameranie na Umenie a Kultúru / Editor Slobodného Výberu

1 Komentár

Pin It on Pinterest

Share This