Vyberte položku Stránka

Nicholsonová predstavila rómsku reformu: Kto sa nesnaží, nemá alej aj sterilizácia pre ženy aj mužov

Nicholsonová predstavila rómsku reformu: Kto sa nesnaží, nemá alej aj sterilizácia pre ženy aj mužov

Práca dospelým, vzdelanie deťom, maximálna zásluhovosť a nové ministerstvo pre sociálne vylúčené spoločenstvá. To sú princípy reformy sociálne vylúčených spoločenstiev (SVS), ktorú pripravila Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS. Predstavila ich spolu s predsedom strany Richardom Sulíkom na tlačovej konferencii v Bratislave. Informuje Aktualne.sk.

„Táto reforma je pre tých ľudí v SVS, ktorí chcú so svojím životom niečo robiť. Pre tých, ktorí sa chcú vymaniť vlastným pričinením z chudoby, z chatrče a získať perspektívu. Ako prvé z opatrení prichádzame s niečím, čo tu ešte nebolo. Navrhujeme zriadiť samostatné ministerstvo pre sociálne vylúčené spoločenstvá. Bude garantom zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách,“ povedala. Okrem zriadenia nového ministerstva SaS navrhuje zrušiť úrad vládneho rómskeho splnomocnenca.

Kto sa nesnaží, nemá

Najdôležitejším princípom reformy je podľa Ďuriš Nicholsonovej princíp zásluhovosti, najmä pokiaľ ide o dávky v hmotnej núdzi. Spočívať má v tom, že „ten, kto sa snaží, má a ten, kto sa nesnaží, nemá“. Liberáli sľubujú nastaviť motivátory tak, aby sa ľuďom zo sociálne vylúčených spoločenstiev oplatilo pracovať a byť aktívnymi. „To predpokladá reformu dávok v hmotnej núdzi,“ doplnila Ďuriš Nicholsonová.

Štát by podľa jej slov mal základnou dávkou v hmotnej núdzi garantovať len absolútne minimum. „Všetko ostatné bude naviazané na aktivitu jednotlivca. Chceme, aby sa vytvoril priepastný rozdiel medzi tými, ktorí sú aktívni a chcú so svojím životom niečo urobiť, a tými, ktorí sú pasívni a pasívni aj zostanú,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová.
Reforma počíta s odstupňovaním aktivačných prác podľa ich náročnosti a teda aj aktivačného príspevku. Mali by vzniknúť tri stupne. Aktivačný príspevok by mal byť od 20 do 120 eur. „Nositeľmi aktivačného príspevku budú môcť byť aj deti,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová. Aktivačné príspevky by mali dostávať ľudia za aktivačné práce, ktorými by boli verejnoprospešné práce nielen v ich obci, ale aj mimo nej. Išlo by napríklad o práce na diaľniciach, poliach či lesoch.

Medzitrh práce

Princíp práce pre dospelých počíta s vytvorením medzitrhu práce, na ktorý majú postúpiť dospelí zo SVS po absolvovaní aktivačných p  rác. Tento medzitrh práce by mal vzniknúť spojením súkromného a verejného sektora za podmienok odlišných na otvorenom trhu práce. „Podporíme vznik obecných sociálnych podnikov,“ doplnila. Tieto by mali slúžiť na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných, ale aj na duálne vzdelávanie a prax študentov.

Pokiaľ ide o vzdelanie pre deti, tu chce SaS zaviesť povinnú predškolskú výchovu pre deti zo SVS od troch rokov, a tiež zmeniť diagnostiku detí na pripravenosť na školskú dochádzku. Dnes sa totiž podľa SaS mnohé rómske deti dostávajú bezdôvodne do špeciálnych škôl. Liberáli chcú tiež zrušiť prípravné ročníky na základných školách a zabezpečiť dostatok asistentov učiteľov.

Sterilizácia pre ženy aj mužov

SaS plánuje tiež systematické budovanie komunitných centier, zmeny chce presadiť aj v oblasti bývania. Ďalej sľubuje zavedenie možnosti dobrovoľnej bezplatnej sterilizácie pre ženy aj mužov po 35 rokoch s troma deťmi, prípadne pre ženy a mužov po štyroch deťoch bez obmedzenia veku. Mladistvým matkám chce SaS navrhnúť možnosť bezplatného zavedenia vnútromaternicového telieska už po prvom dieťati bez obmedzenia veku.

O autorovi

9 komentárov

 1. Richard Goc

  Nápad je to dobrý ale v praxi nereálny (sterilizácií ) Skôr ak si v živote nepracoval , neodvádzal dane , tak nič nedostaneš a ži z lásky

  • Ivan Korund

   ale reálny – na vlastné oči som to videl …v Chile. Odvtedy dávam 2 klobúky dole pred Pinochetom.
   Len tupci podporujú tú fšeobecnú solidaritu : • ten hlavne komančami presadzovaný bláznivý princíp znamená, že kreatívny, šikovní, snaživí, hodnoty vytvárajúci, slušní, sami sa o seba schopní postarať, … občania sú darebákom štátom okrádaní v prospech lenivých, hlúpych, nadrogovaných, basistov, alkoholikov, rozkrádačov, neprispôsobivých, … proste hodnoty ničiacich darebákov. Dokedy sa nepresadí zásada, že solidarita bude fungovať len v hraniciach rodiny (k tomu viď prírodu – existuje takto úspešne už milióny rokov), dovtedy nebude prosperita, efektívnosť a pokoj.
   • a s tým úzko súvisí : nič nie je horšie ako nadmerná ingerencia štátu. lebo štát je len monopol na násilie.

   • Jana Ludvigova

    Nuž neviem ako za Pinocheta, ten odišiel v 89, ale teraz tu nikoho nesterilizujú zadarmo. U nás sa tiež sterilizovalo za socializmu a potom tie špiny vychcané vysúdili ďašie prachy v Štrasburgu, vraj boli k tomu donútené, pritom si to nechali urobiť dobrovolne a za vysoké odškodné v tej dobe.

   • Klaudia

    Plný súhlas, pan I.K. a ešte tzv.invalidi, ktorí vysávajú financie štátu a % nič neni ,len sú leniví, a majú správných „“kamatarov““ potom nasledujú ZŤP, príspevky na benzín— no neskutočnéééééé v SR sú invalidi a za hranicami pracujú na 100%… ako včielky…

 2. Miroslav Ferko

  Doufám, že ji veme šlak na vaječníky a nikdy nebude moci otěhotnět, pak ji šlak trefí tu svini a uvědomí si jaká je mrcha bezcitná!

 3. Ľudovít Kakaš

  Už Mária Terézia prijímala zákony, ktoré mali poriešiť „cigánsku otázku“ v bývalom rakusko-Uhorsku. Asi to nedopadlo celkom podľa jej predstáv, lebo problémy sa “ vlečú“ už niekoľko stáročí a niekoľko stáročí sa ešte aj vliecť budú. Keby bolo aj ďalších 30 Nicholsonových a ešte aj 50 rôznych Programov aj tak sa čiastočne poriešia len dielčie problémy. Genetická výbava cigáňov sa neprispôsobí žiadnym programom, tézam, plánom a pod.

  • Jana Ludvigova

   Kým sa budú problémy „poriešovať“, tak sa nikam nepohneme. rozdiel medzi poriešiť a vyriešiť je ten istý ako medzi posrať a vysrať.

 4. Jana Ludvigova

  Čo idú riešiť po prvom decku? Ako náhle začne rómča meštruovať, tak jej podať podkožnú antikoncepciu, čo drží nejaké 4-5 rokov a tak bude plodná až v 18-ke, keď už bude mať ukončene nejaké vzdelanie a bude sa vedieť o dacana aj postarať. a maloleté tehotky internovať až do osemnástky, aby ich vychovali odborné asistentky k hygienickým návykom, k starostlivosti o dieťa a aby popritom dokončili aspoň nejakú učňovku! lebo keď ostanú vo svojom prostredí, tak to bude večne začarovaný kruh. Proste všetky rómske deti by mali byť aspoň určitý čas v nejakej internátnej škole, kde ich naučia potrebné základy a návyky pre slušný život. Niečo ako kedysi vojenčina, čo robila z lemravých chlapcov poriadkumilovných mužov.

  • Klaudia

   Super pani J.L plný súhlas….

Pin It on Pinterest

Share This