Dánsko v čase zvýšeného napätia medzi západnou vojenskou alianciou NATO a Moskvou oznámilo plány na vybudovanie rozsiahlej špionážne stanice, ktorá by mala zachytiť ruskú komunikáciu. Informuje Newsweek.
Lars Findsen, šéf Dánskej obrannej spravodajskej služby (FE), povedal, že krajina plánuje vybudovať takmer 280 metrov vysokú odpočúvaciu vežu pri Ostermarie na dánskom ostrove Bornholm. Veža s výškou blížiacou sa ku americkej Soche slobody by údajne bola schopná zachytiť rádiové signály v celom Baltskom mori a aj v častiach Ruska, kde kumulácia ruských vojenských síl vyvoláva veľké obavy v regióne ovládanom NATO.
„Povedal by som, že táto iniciatíva posilní schopnosť Dánskej bezpečnostnej služby (FE) oznamovať ruské zámery voči Dánsku, vrátane ruských vojenských pohybov v dánskom susedstve,” povedal Findsen, šéf FE.
Dánsko bolo zakladajúcim členom NATO v roku 1949 a nadnárodná transatlantická koalícia mala čoskoro celosvetový vplyv a čelila krajinám Varšavskej zmluvy počas studenej vojny. Súperenie medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom skončilo s jeho zrútením na začiatku deväťdesiatych rokov, ale nový boj medzi Washingtonom a Moskvou sa znovu objavil v 21. storočí.
Po búrlivom desaťročí postsovietskej politiky, Vladimir Putin prvýkrát prevzal ruské premiérstvo v roku 1999 a odvtedy pôsobil ako predseda vlády alebo prezident. Jeho administratíva bola charakteristická dôrazom na blokovanie pokusov Spojených štátov a NATO o zvýšenie západného vplyvu po celom svete a o snahu revitalizovať a rozširovať ruskú vojenskú moc v rámci svojich hraníc aj mimo nich. Po obsadení bývalého ukrajinského územia Krymu v roku 2014 prijalo NATO militantnejší postoj a Rusko a NATO sa vrátilo k studenej vojne a v súčasnosti nebývalo rastú investície do zbraní.
Pobaltské štáty – Lotyšsko, Litva, Estónsko sa spolu s Poľskom ocitli v prvej línii tejto novej studenej vojny a sú chránené nadnárodnými bojovými skupinami poskytnutými štátmi NATO, vrátane plánovaného rozmiestnenia 200 dánskych vojakov v budúcom roku. Pobaltské štáty si tiež sťažovali na údajné dezinformačné kampane z Ruska a dánsky minister obrany Claus Hjort Frederiksen v júli uviedol, že vojská budú čoskoro vyškolené nielen na boj proti tankom a lietadlám, ale aj proti „zastrašovaniu a falošným poverám”.
Plánovaná špionážna veža, ktorá by zaberala strategickú pozíciu v blízkosti Baltského mora, by údajne nahradila vysielače a radarové zariadenia postavené na konci štyridsiatych rokov minulého storočia, ktoré v päťdesiatych rokoch preberajú bezpečnostné služby FE a uzavreli len pred piatimi rokmi, keď to vyzeralo, že studená vojna je na svojom konci. Findsen však v sobotu oznámil dánskemu denníku Politiken, že teraz je čas „znovu stanoviť priority” dánskej špionážnej služby.
Starý objekt, ktorý sa nachádza pri mestečku Dueodde, vzdialený necelých 10 kilometrov, bol od základu prestavaný na výstavné stredisko špecializujúce sa na studenú vojnu a výstavy druhej svetovej vojny. Bornholm bol prekonaný nacistami v roku 1940 a bol vystavený sovietskemu bombardovaniu. Sovietske jednotky sa nakoniec vylodili a prinútili nacistov k tomu, aby sa vzdali v máji 1945. Sovietsky zväz odovzdal kontrolu nad ostrovom Dánska nasledujúci rok, ale stanovil, že ďalšie vojenské západné sily by tam nikdy nemali byť umiestnené.