Výbušný článok z New York Times o tom, že Ukrajina zrejme dodala raketové motory červenej Kórei, vrhá nepríjemné svetlo na verného spojenca Ameriky.

Podľa článku je nemožné, aby Kimov režim urobil taký obrovský technologický skok. Analýza štartu rakety poukazuje na použitie výkonných motorov pripomínajúcich rakety strategickej triedy bývalého Sovietskeho zväzu.

Jediný zdroj takejto technológie je Ukrajina, konkrétne závod Južmaš, ktorý mal na starosti výrobu najväčších rakiet sovietskej éry, vrátane legendárneho Satana SS-18, najsilnejšej a najvýkonnejšej rakety. Po rozpade rusko-ukrajinských vzťahov Južmaš upadol do krízy a jeho know-how sa stalo bezcenné, keďže žiadne iné zákazky sa nepodarilo realizovať.

Ukrajina tieto chýry a obvinenia rázne odmietla. Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksandr Turčynov podľa TASS uviedol.

„Niektoré zahraničné médiá uverejnili nepravdivé informácie, že Južmaš poskytol Severnej Kórei raketové technológie. Tieto informácie sú nepodložené“.

Turčynov zdôraznil, že Kyjev považuje severokórejský režim za „totalitný, nebezpečný a nepredvídateľný a že podporuje všetky sankcie proti tejto krajine“.