Uviedol to belgický denník Le Soir v novom šetrení aktivít offshore spoločností, nazvanej „Paradise Papers“.
V rámci tohto vyšetrovania, skupina ICIJ (Medzinárodná konzorcium investigatívnych novinárov), ktoré je financované, najmä Soros Foundation, skúmala asi 13,5 milióna dokumentov a prácu offshorových skupín.
V novinách sa uvádza, že do belgických Antverp je skvapalnený plyn dodávaný štyrmi tankermi patriacich spoločnosti registrovanej na Marshallových ostrovoch – Navigator Holdings Ltd.
31 percent akcií spoločnosti je podľa účastníkov šetrenia vo vlastníctve amerického ministra obchodu Wilbura Rossa. Skvapalnený plyn vyprodukovaný spoločnosťou „SIBUR“ nakupujú v ruskom prístave Ust-Luga.
Samotný minister Ross následne poprel spojenie s ruskou spoločnosťou a povedal, že nemá v pláne odstúpiť zo svojej funkcie.
Nejde však len o možný, a povedzme „podivný“ obchod ministra.
Ako k tomu pripomenula ruská agentúra TASS, ruský stály predstaviteľ pri EÚ uviedol, že je „prinajmenšom naivné“ očakávať v Európe príchod skvapalneného zemného plynu z terminálov USA.
Podľa neho „trhy hľadajú vyššiu cenu, čo znamená, že prebytky skvapalneného plynu z USA pôjdu na ázijské trhy, kde dopyt a cena výrazne prevyšujú európske ceny„.
Terminály LNG boli v západnej Európe postavené, aby sa znížila závislosť krajín EÚ od zemného plynu dovážaného cez ruské plynovody. Lenže tieto terminály neprijímajú plyn z USA, ale z najbližšieho zdroja – Ruska. Treba pripomenúť, že za podstatne vyššiu cenu ako je cena plynu dopravovaného potrubím.
Spoločnosť Navigator Holdings získala v roku 2014 príjmy vo výške viac ako 68 miliónov dolárov od ruskej energetickej spoločnosti Sibur. Podľa Le Soir je jedným z jej vlastníkov ruský prezident Vladimir Putin. Toto úžasné spojenie medzi USA a Ruskom sa týka najmä Antverp, kam Sibur dopravoval plyn na lodiach spoločnosti Navigator Holdings. Le Soir ďalej tvrdí, že celkovo ide o sieť, ktorej väzby vedú k viac ako desiatke poradcov prezidenta Trumpa, jeho členov vlády a dôležitých sponzorov.