Putin Lavrov

Nemecký FOCUS: Ruská ekonomika robí Putinovi radosť

Ruský prezident Putin už dlho nemal dôvod k radosti. Ekonomika Ruska sa nevyvíjala dobre, cena rubľa klesala a EÚ uvalila sankcie. Teraz sa zdá, že sa list otočil. Ruská ekonomika si vedie lepšie, ako sa očakávalo, píše FOCUS.

Ruská ekonomika bude mať v roku 2017 predpokladaný hospodársky rast 1,6 percenta aj napriek nízkej cene ropy a sankciám uvalenými Spojenými štátmi a Európou. Ale krajina trpí štrukturálnymi nedostatkami: nedostatočnými reformami, znižovaním počtu obyvateľov a nízkou produktivitou. Domáca spotreba tiež ponecháva malý priestor na podporu rastu, aj keď sa mierne zvýšila.

Dôvody na zlepšenie:

Vďaka obozretnej fiškálnej politike Rusko prekonalo krízy v minulosti lepšie ako sa očakávalo . Zatiaľ čo sankcie EÚ a USA majú negatívny vplyv na ruské spoločnosti, krajina sa v celom rozsahu dokázala preniesť cez sankcie celkom dobre. Dôvodom boli, okrem iného, obrovské menové rezervy, ktoré sa nahromadili počas rokov enormného rastu.

Rusko však výrazne znížilo cenu rubľa a ropy – najdôležitejšieho exportného produktu krajiny. Po niekoľkých rokoch znižujúceho sa hospodárskeho rastu sa krajina z týchto šokov trochu zotavila a po prvýkrát v roku 2017 mierne rastie (1,6%) . V indexe hospodárskej súťaže Svetového ekonomického fóra sa Rusku darí medziročne postupovať. Významným aspektom je oslabovanie rubľa, ktorý má priaznivý vplyv na exportnú ekonomiku.

FOCUS
Putin na zasadnuti BR OSN kvôli Severnej Kórei / AP

Zníženie úrokových sadzieb malo pozitívny vplyv na hospodársky rast

Vzhľadom ku klesajúcemu výhľadu inflácie a stabilizáciu rubľa, ruská centrálna banka už znížila úrokové sadzby v tomto roku celkove štyrikrát smerom dole, naposledy v septembri o 50 bázických bodov na 8,5% z predchádzajúcich 9%. Inflačný trend je na úrovni 3,3%, čo je výrazne pod cieľovým ukazovateľom štyroch percent. Hoci centrálna banka pôsobí veľmi konzervatívne, pretože inflačné očakávania obyvateľstva boli doteraz prispôsobené poklesu cenovej hladiny, očakáva sa však, že bude aj naďalej tlačiť úrokovú sadzby dole, čo by malo pozitívny vplyv na hospodársky rast.

Zahraničný dlh Ruska nie je veľký – napokon dokonca mierne klesol – a nie je dôvodom na príliš veľké znepokojenie. Rozpočet je však pod tlakom potreby konsolidácie: na zníženie deficitu, znižovanie výdavkov, potreby privatizácie a do štátnej kasy je nutné vložiť peniaze zo zdanenia vývozu surovín. Rezervný fond, ktorý je taký dôležitý v súvislosti so západnými sankciami, tiež prudko klesol.

Investori sledujú celý tento vývoj veľmi pozorne a okamžite reagujú. Likvidita spoločností a bánk sa postupne zlepšuje. Únik kapitálu klesol z necelých 60 miliárd dolárov v roku 2015 na menej ako 20 miliárd dolárov v minulom roku.

Zaujímavé pre investorov

Kvôli vysokým úrokovým sadzbám – dlhodobé dlhopisy majú v súčasnosti výnos až do výšky 7,5% – Rusko je jedným z najatraktívnejších trhov v regióne. Samozrejme, so všetkými rizikami, ktoré sa často objavujú v nepredvídateľne sa rozvíjajúcej krajine.

Rovnako aj Raiffeisen Capital Management považuje Rusko vzhľadom na vysokú úroveň výnosu z vládnych dlhopisov za jeden z najatraktívnejších trhov v strednej a východnej Európe a spoločnosť investovala tak v segmente dlhopisov emitovaných v miestnej mene ako aj do dlhopisov emitovaných v tvrdej mene. Väčšina účastníkov trhu očakáva, že ceny ropy budú naďalej rásť a dosiahnu na konci roka 2017 hodnotu 60 USD. To by prinieslo investorom ďalší prospech.

Záver FOCUS:

Vďaka obozretnej fiškálnej politike sa Rusku podarilo prekonať vážnu hospodársku krízu spôsobenú poklesom cien ropy, pádom rubľa a sankčnými opatreniami. Napriek tomu, že ekonomika sa pomaly zotavuje počas stabilizácie ceny ropy a vlastnej meny, v nadchádzajúcich rokoch sa pravdepodobne vyskytnú len malé miery rastu. Pokiaľ nebudú riešené dôležité štrukturálne reformy (privatizácia hospodárstva, boj proti korupcii a zabezpečenie právnej istoty), trh investorov zostáva ohrozený.

Zdroj: FOCUS


Publikovaný

v

,

od

Značky: