Mnohé krajiny sa „solidárne“ pripojili k Veľkej Británii vo veci otrávenia britského agenta Skripaľa. Vyhosťujú ruských diplomatov a pokračujú v obmedzovaná hospodárskych a kultúrnych kontaktov.
Veľká Británia doteraz nepredložila jediný dôkaz svojich tvrdení, že za otrávením agenta je Rusko. Napriek tomu spolu so Spojenými štátmi vykopala vojnovú sekeru. USA dokonca vyhostili aj diplomatov akreditovaných pri OSN, čo je misia, ktorá s Amerikou nemá nič spoločné.
[sociallocker][/sociallocker]
Hlavne Spojené štáty nevyberaným spôsobom a nátlakom žiadajú, aby sa krajiny západného sveta pridali k tejto absolútne bezdôvodnej vojne. Americká ambasáda dokonca prikázala prezidentovi Slovenska, aby zariadil, že Slovensko bude tiež vyhosťovať.
Medzi krajinami, ktoré sa poslušne pripojili sú Nemecko a Maďarsko. Nemecko vyhostí 4 diplomatov a Maďarsko jedného.
Napriek tomu Maďarsko stavia s Ruskom atómovú elektráreň, chce nakupovať z Ruska jadrové palivo a rokuje o plynových kontraktoch. O obrovskom maďarsko-ruskom projekte za 12 miliárd dolárov plne financovaným Ruskom, sme v minulosti písali. Projekt výstavby atómovej elektrárne Paks posiluje postavenie Ruska ako neohrozenej jedničky na trhu výstavby a prevádzky jadrových elektrární. Rusko dnes ovláda 60% celosvetového trhu.
Agentúra Reuters oznámila, že stavba Nord Stream 2 dostala v Nemecku stavebné povolenie.
Nemecký námorný úrad ( BSH – Bundesamt für Seeschifffahrt und Hydrographie) včera s konečnou platnosťou potvrdil povolenie stavať plynovod na úseku morského dna, ktoré patrí Nemecku. úsek má dĺžku 31.km.
Podľa BSH stavba plynovodu nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo tak pre životné prostredie, ako aj pre dopravu
Na základe súhlasu BSH, vydaného podľa zákona o baníctve, sú teraz k dispozícii všetky povolenia potrebné pre projekt v Nemecku.
Povolenia od Dánska, Švédska, Fínska a Ruska stále nie sú vydané. Očakáva sa však, že v nasledujúcich mesiacoch bude aj tu proces povolení úspešne ukončený.
Podľa firmy Gaprom sa „plánované stavebné práce majú v roku 2018 realizovať podľa plánu„.
Celý plynovod má dĺžku okolo 1225 km. Bude viesť po dne Baltského mora od ruského zálivu Narva až po Lubmin. Ropovodný systém pozostáva z dvoch paralelných potrubí s priemerom 1,2 m a prepravnej kapacity približne 27,5 miliárd kubických metrov ročne v každom potrubí. Plynovod Nord Stream 2 bude umiestnená väčšinou paralelne so systémom potrubia Nord Stream, ktorý je v prevádzke od roku 2011. Spustenie plynovodu je plánované na jeseň roku 2019.