NBC: Tillerson navrhol Rusku vytvorenie bezletových zón v Sýrii

Americký minister zahraničia Rex Tillerson hovoril o americkej ochote spolupracovať s Ruskom na stabilizácii situácie v Sýrii, ktorá bude zahŕňať spoločné vytvorenie bezletových zón, uviedla NBC.

USA sú pripravené spolupracovať s Ruskom na vytvorení bezletových zón v Sýrii, povedal americký minister Rex Tillerson. Táto práca môže zahŕňať aj ďalšie opatrenia na stabilizáciu sýrske situácie, hlásila americká televízia NBC. Tillerson povedal, že nestabilná situácia v Sýrii bude jednou z tém rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

„Spojené štáty a Rusko majú rozhodne nevysporiadané nezhody na niektoré problémy,“ konštatoval americký minister zahraničia s tým, že „v prípade, že obe krajiny budú spoločne pracovať na stabilizácii (situácie) v regióne, môže to položiť základ pre pokrok pri konštrukcii politickej budúcnosti Sýria „.

Spojené štáty a Rusko môžu byť nazývaní spojencami v boji proti IS v Sýrii, ale často sa hádajú kvôli tomu, že Moskva podporuje sýrskeho prezidenta Basar Asada, ktorého USA obviňujú z použitia chemických zbraní a ďalších trestných činov, uviedla americká televízia.

„Na Rusku, ktoré je garantom Asadovho režim v krajine, a ktoré skôr ako ostatní zasiahlo do sýrskeho konfliktu, leží zodpovednosť, aby mohli byť uspokojené potreby sýrskeho ľudu, a krajina oslobodená od IS a iných teroristických skupín „povedal Rex Tillerson.

Americké ministerstvo zahraničia, ako uviedol Tillerson v rozhovore s novinármi, konštatovalo, že americko-ruské vzťahy sú na „veľmi nízkej“ úrovni, ale dodal, že USA a Rusko „určili oblasti, v ktorých musia byť totožné záujmy“. Sýria je určite oblasť, kde je situácia „veľmi komplikovaná“.

Podľa Tillersona, je predčasné predpovedať pozíciu Ruska, ale obe krajiny „začali usilovať o obnovenie dôvery, ako na vojenskej, tak aj na diplomatickej úrovni“, uviedla NBC.

Nie je však presne jasné, čo vytváraním „bezletových zón“ v Sýrii má Tillerson na mysli. Doterajšie predstavy o bezletových zónach Západu v Sýrii vo svojej podstate mali ochromiť sýrske a ruské vojenské letectvo a boli logicky Ruskom aj Sýriou odmietnuté.

Teraz, po určení tzv. „Bezpečných zón“, možno predpokladať, že Spojené štáty sa usilujú o ochranu protiasadovskej opozície, ktorá, podľa Washingtonu, bojuje s teroristami. Nemožno však vylúčiť, že práve s vedomím už existujúcich „bezpečných zón“, môže Rusko na taký „kompromis“ ohľadom „bezletových zón“ nakoniec pristúpiť. Mohlo by to viesť k politickému dialógu Asadovej vlády s opozíciou. Na druhej strane bude určite Rusko, ktoré trvá na celistvosti arabskej krajiny, na pozore pred rozdelením Sýrie na niekoľko samostatných útvarov.


Publikovaný

v

,

od

Značky: