THE NATION: Rusko nepatrí medzi päť hlavných hrozieb pre USA, tvrdí Stephen Cohen

Rusko neohrozuje existenciu Spojených štátov aj napriek skutočnosti, že americkí politici už niekoľko rokov tvrdia opak, uviedol americký politológ a odborník na Rusko Stephen Cohen v relácii Johna Batchelora. Rozsiahlo komentuje The Nation.

Podľa neho sa v poslednej dobe v USA dennodenne vyskytujú výroky o ruskej hrozbe, a stali sa „príznačnou realitou„. Z pohľadu politológa však Rusko nie je zahrnuté ani do piatich hlavných hrozieb Spojených štátov.

Podľa Cohena je najnebezpečnejšou hrozbou pre Spojené štáty „russiagate” – škandál spojený s nepreukázanými väzbami medzi Donaldom Trumpom a Moskvou.

Tieto „nepotvrdené, ale stále vtieravé vyhlásenia“ o tom, že Trump bol nejako skompromitovaný Kremľom, alebo dokonca koná pod jeho kontrolou, sú číslom jedna spomedzi hrozieb pre Spojené štáty. Cohen si myslí, že vyhlásenia so sebou prinášajú zhoršenie americko-ruských vzťahov, vrátane hrozby vojenského konfliktu.

Politológ kritizuje mainstreamové americké médiá, ktoré negatívne hovoria o pokusoch amerického prezidenta nadviazať vzťahy s Ruskom – najmä v situácii, ktorá sa týka sýrskeho konfliktu. Takže v New York Times bol Trump obvinený zo zrady amerických záujmov a komentátor Washington Post Josh Rogin vyhlásil, že „Trump vkladá Sýriu do rúk Ruska“ alebo že sa jedná o „politický Pearl Harbor“.

Cohen tiež pripomína vyjadrenia niektorých amerických demokratov, podľa ktorých boli „hackerské útoky“ Ruska „vojnovým aktom“ proti Spojeným štátom.

Čo môže byť nebezpečnejšie, než trvať na tom, že už sme vo vojne s ďalšou jadrovou veľmocou?“ Pýta sa politológ.

Za druhú najdôležitejšiu hrozbu pre USA označil démonizáciu Vladimira Putina, ktorá, ako povedal, nemá v dejinách obdobu. Žiadny sovietsky či postsovietsky vodca nebol tak zúrivo a bezdôvodne očierňovaný ako on, konštatoval Cohen.

Opäť citoval príklady z amerických médií – najmä z Washington Post, kde redaktor Dana Milbank písal o „červenej hrozbe putinského Ruska„.

Podľa Cohena s takou rétorikou strácajú USA dôležitého partnera v oblasti národnej bezpečnosti, ktorého teraz potrebujú.

Vo svojom zozname hrozieb za tretiu označil politológ tzv. Islamský štát a ďalšie medzinárodné teroristické organizácie. „Táto hrozba je skutočná a bola by najdôležitejšia, keby americká politická a mediálna elita nevyvolala predchádzajúce dve,“ poznamenal.

Ďalším z hľadiska miery nebezpečenstva pre Spojené štáty je nárast počtu krajín s jadrovými zbraňami. „V roku 1949 boli dve, teraz je ich deväť,“ pripomína. „A deje sa to v našej novej ére nadnárodných etnických a náboženských konfliktov, vojen a fanatizmu. To všetko by mohlo zrušiť tabu použitia týchto zbraní.“ Na zníženie tohto nebezpečenstva sú nutné rokovania s Putinom. Ale body jedna a dva tomu bránia.

Piatym bodom v Cohenovom zozname je globálne otepľovanie a celosvetová nerovnosť v príjmoch (pripomenul štúdiu, podľa ktorej jedno percento bohatých vlastní polovicu svetového bohatstva a 10 % bohatých až 90 %).


Publikovaný

v

od

Značky: