Naše mimovládky potrebujú väčšiu angažovanosť domácich sponzorov, tvrdí reprezentantka NED

Portál Euraktiv zverejnil zaujímavý rozhovor s expertkou mimovládnej organizácie, ktorá je súčasťou NED (National Endowment for Democracy). Z rozhovoru vyplýva niekoľko poznatkov.

NED ako centrum americkej „soft power

Treba hlavne pripomenúť, čo je to NED. Ide o zastrešovaciu nadáciu, pod krídlami ktorej pôsobí viacero organizácií. Jedna z nich je aj Centrum pre medzinárodné súkromné spoločnosti (CIPE), kde Martina Hrvoľová pôsobí ako programová riaditeľka. NED je priamo financovaný Kongresom USA a je kľúčovou organizáciou na presadzovanie zásad a politiky USA v oblastiach svojho pôsobenie, tzv „soft power„. Hoci má organizácia názov mimovládna, v skutočnosti je to americký politický subjekt tzv. GONGO.

Tam, kde pôsobí vyvíja aktivity, ktoré majú synergický efekt na podporu cieľov americkej zahraničnej politiky. Krajiny, ktoré sú americkými spojencami sú bokom od aktivít tejto nadácie. V niektorých krajinách je činnosť NED označená za nežiadúcu, zvlášť ak niekedy spolupracuje aj s inými americkými organizáciami mocenského charakteru, ako je CIA a iné. Podľa New York Times bol NED priamo zapletený do vzniku Arabskej jari v roku 2011, ktorá celý región uviedla do dnešného chaosu so státisíckami mŕtvych. Ešte ani po 6 rokov nie je na dohľad stabilizácia situácie.

Napríklad pre Saudskú Arábiu, kde vládne stredoveké islamské právo šaria má za roky 2016 a 2017 evidovaný len jeden projekt na ľudské práva (Project Title: Human Rights in Saudi Arabia, Award Amount: $85,000). Aj to je však projekt, kde sú ľudské práva v Saudskej Arábii reportované len v rámci širšieho celku celého Blízkeho Východu. Pritom je známe, že v tejto krajine sa ľudské práva porušujú doslova nepredstaviteľným spôsobom, bežné je mučenie, krajina vedie genocídnu vojnu proti Jemenu, ale aj proti vlastnému šiitskému obyvateľstvu. Avšak je to kľúčový americký spojenec v regióne Blízkeho východu)

Libanon, ktorý je ďaleko menšou krajinou, má za rovnaké obdobie evidovaných 11 projektov v celkovej hodnote 750 tisíc dolárov. Podstatný rozdiel ale je v tom, že v Libanone má silnú pozíciu šiitské hnutie Hizballáh, ktoré je sponzorované a riadené Iránom. Aj na samotný, voči Amerike nepriateľsky naladený Irán je zameraných 12 projektov v hodnote cca 1 milión 150 tisíc dolárov.

Ciele, o ktorých hovorí programová riaditeľka centra, sú bez najmenších pochybností správne. Nedá sa nesúhlasiť, že „Možnosť podnikať je neoddeliteľnou súčasťou osobných slobôd každého človeka a s demokraciou sa vzájomne posilňujú.“ Rovnako sa dá len podporovať iniciatíva, ktorá bude ľudí pripravovať na podnikanie, čo zvýši slobodu ľudí a úspešní podnikatelia ťahajú spoločnosť.

V čom je potom problém?

Expertka hovorí o zapojení podnikateľov do „podpory verejného života“.

Centrum v súčasnosti realizuje kroky v oblasti zvyšovania angažovanosti podnikateľov pri mobilizácii zdrojov, potrebných pre stabilitu a rozmanitosť občianskej spoločnosti….Projekty, ktoré Centrum podporuje, sú prevažne projektami jeho partnerov, nie Centra. To znamená, že iniciatíva a aj následné vlastníctvo konkrétnych projektov zostávajú v rukách našich partnerov. My im poskytujeme potrebnú pomoc.

a pokračuje

Dnes hovoria predovšetkým o obnove úlohy občianskej spoločnosti vo verejnom živote, osobitne s dôrazom na jej účasť v rozhodovaní o veciach verejných.

V slovenských podmienkach má potom prepojenie ľudí s evidentných ťahom na obhajobu amerických záujmov, mimovládnych organizácií a médií z tohto prostredie známu príchuť.

V minulom článku sme kritizovali výroky poslanca Národnej Rady Martina Poliačika. Bývalý člen SaS je dnes členom hnutia Progresívne Slovensko. Slepá proatlantická orientácia podnikateľov a podporovateľov, ktorí stáli pri zrode hnutia je dnes dobre známa.

V tomto kontexte slová členky americkej mimovládnej organizácie sú víziou, ktorá sa na Slovensku do bodky napĺňa. Podnikatelia vstupujú do politiky, aby ovplyvňovali verejný život. A zrejme nie je náhoda, že na jednej strane majú podporu amerických politických aj mimovládnych subjektov a tiež nie je náhodné ich sledovanie línie amerických záujmov.

Skutočne je dobré čítať medzi riadkami…


Publikovaný

v

od

Značky: