Najbohatšie 1% ľudí bude čoskoro vlastniť viac ako polovicu súkromného majetku

Bohatí stále bohatnú. To je hlavným záverom správy o celosvetovom bohatstve, ktorú zverejnila medzinárodná poradenská spoločnosť Boston Consulting Group.
Štúdia zistila, že hodnota súkromne vlastneného majetku v roku 2016 vzrástla o 5,3% na odhadovaných 166,5 biliónov dolárov . Takmer polovicu tohto majetku vlastní 1% najbohatších domácností, ktoré majú hodnotu najmenej 1 milión dolárov.

Výsledky správy Boston Consulting Group podporuje tiež prieskum magazínu Forbes, ktorý v marci 2017 vydal každoročný rebríček svetových dolárových miliardárov, ktorý tento rok obsahoval rekordných 2 043 mien, ktoré dohromady disponujú čistou hodnotou 7,67 bilióna dolárov, čo je o 18 % vyššia hodnota ako minulý rok.
Štúdia BCG, ktorá je založená na širokom objeme údajov z bánk, národných štatistických úradov a iných finančných regulačných orgánov, ďalej uvádza, že najrýchlejšie sa rozvíjajúcimi oblasťami sveta sú Ázia a Tichomorie. Súkromný majetok v tejto oblasti v roku 2016 vzrástol o 9,6%. Autori štúdie očakávajú, že celková hodnota majetku Ázie, Tichomoria a Japonska v roku 2017 prerastie hodnotu majetku západnej Európy, a v roku 2019 potom hodnotu majetku Severnej Ameriky.

Značný nárast však zaznamenali aj ďalšie oblasti. Napríklad v Latinskej Amerike hodnota súkromného majetku vzrástla o 9%, zatiaľ čo Blízky Východ a Afrika zaznamenali 8,5% nárast.

Investori v každej oblasti disponujú jasne odlišnými portfóliami. Kým v Severnej Amerike tvoria 70% súkromného majetku akcie, v Japonsku, Latinskej Amerike, Ázii a Tichomorí sú najviac populárne hotovosť a vklady.

Hodnota súkromného bohatstva sa bude podľa očakávaní v nasledujúcich rokoch naďalej zvyšovať, zároveň sa však stále rozmáha medzinárodný trend rastúcej nerovnosti príjmov.

Podľa BCG možno očakávať, že v roku 2021 budú milionárske domácnosti vlastniť viac ako polovicu celkového celosvetového bohatstva.


Publikovaný

v

,

od

Značky: