Známy bloger TheSaker píše svoj komentár, aké majú dnes možnosti anglo-sionisti v Sýrii. Používa výraz anglo-sionisti, pretože predpokladá spojenie USA na čele s NATO a Izraela ktorý je už niekoľko desiatok rokov vo vojnovom stave so Sýriou okrem iného aj kvôli Golanským výšinám. V slovenskom preklade bol tento výraz ponechaný bezo zmeny
[sociallocker][/sociallocker]
Anglo-sionisti a ich možnosti útoku
Zdá sa, že útok anglo-sionistov na Sýriu je neodvratný a dôjde k nemu čoskoro. Vždy existuje možnosť veľkého protitlaku zo strany niektorých domnelo duševne zdravých, realistických a vlasteneckých generálov v Pentagone, ale netlačia na pílu (opýtal som sa na to dvoch svojich najlepšie informovaných priateľov, obaja mi povedali, aby som na to zabudol).
Spoliehať sa na to, že niekto, kto celý život počúval rozkazy, ho náhle odmietne a zničí si svoju kariéru, je naivná. Okrem toho v Pentagone nie sú teraz ľudia typu admirál Fallon, ale skôr typu „zbabelých rektálnych alpinistov“ á la Petraeus. Možno, že netlačia na konfrontáciu s Ruskom, ale urobia presne to, čo sa im povie. Veliteľ CENTCOM nedávno povedal presne to ( „urobíme to, čo sa nám povie„).
Avšak v tejto chvíli sa pravdepodobne vyberá, z akých možností útoku budú americkí neokonzervatívci a ich izraelskí kamaráti vyberať. Tu sú základné možnosti:
1) Zopakovať minuloročný útok na letisko sýrskeho letectva v Shayrat. To by bola zďaleka tá najlepšia možnosť a umožnilo by to neokonzervatívcom zachrániť si tvár, hoci ide o úplne symbolickú možnosť „pozerajte, akí sme drsní„. Mohli by zaútočiť na tú istú základňu T4, ako to spravili Izraelčania pred pár dňami, len viac raketami. A aby to všetko vyzeralo veľmi „demokraticky„, mohli by požiadať Francúzov, Britov alebo Izraelčanov o spoluúčasť na útoku.
2) Z vojenského hľadiska je príliš neskoro pokúsiť sa zvrátiť situáciu na zemi, ale určite sa ponúka možnosť zničiť viac základní sýrskeho letectva, komunikačných uzlov, postov protivzdušnej obrany atď. Po takomto útoku by americkí spojenci na zemi ( „dobrí“ a „zlí“ teroristi) prešli do útoku a Sýrčania a ich spojenci by sa snažili „zapchať takto vzniknuté diery„. Výsledok bojov by to nijako zásadne neovplyvnilo, ale predĺžilo by to chaos a s ním súvisiace krviprelievanie.
3) Útok na Iráncov. To je u Izraelčanov a neokonzervatívcov obľúbený fackovací panák, ale je to tiež oveľa riskantnejšie možnosť, pretože ak by bol útok úspešný, majú Iránci obrovský počet potenciálnych amerických cieľov, proti ktorým môžu vykonať odvetu, a rovnako tak Hizballáh. Aspoň dočasne by to však upokojilo ľudí nenávidiacich Irán a umožnilo by to Trumpovi ukázať, aký je „drsný“ a „skvelý“ chlapík.
4) Totálny útok na sýrsku armádu a vládu (vrátane prezidentských objektov). Tu je reč o stovkách striel s plochou dráhou letu v prvej vlne. Medzi ciele by patrili nielen čisto vojenské objekty a ciele (muničné sklady, jednotky atď.), ale aj „infraštruktúra podporujúca režim„, tj. civilisti a všetko to, čo umožňuje život civilistom: elektrárne, čističky vody, komunikácie, mosty, cesty, prístavy, školy a nemocnice ( „maskované objekty režimu„) atď. V podstate presne toto urobili USA/EU/NATO Srbsku a Izraelčania už mnohokrát Libanonu: zabitie čo najväčšieho počtu civilistov, aby zaplatili za podporu „netvora Assada„. Čo je mimochodom časom preverená anglosaská a židovská tradícia.
5) Zámerný útok na ruské a iránske pozície v Sýrii, aby boli „potrestaní“ za podporu chemických útokov „netvora Assada“.
Samozrejme, že sú možné kombinácie vyššie uvedených možností. Zhruba povedané, možnosti 1, 2 a 3 môžu (podmieňovací spôsob) zostať zvládateľnými. (Relatívne) bezpečná je len možnosť 1. Možnosti 4 a 5 sú úplne šialené a pravdepodobne povedú k extrémne nebezpečnej eskalácii.
Pozrime sa na to z iného uhla.
Čo by bolo cieľom útoku anglo-sionistov?
Myslím, že sa zhodneme, že nikto vážne neverí, že došlo ku skutočnému chemickému útoku a že všetci vedia, že ide o (chabo) zinscenovanú operáciu pod falošnou vlajkou, predpovedanú tak Nikki Haley, ako aj pred niekoľkými týždňami Rusmi. Čo sa týka celkového zvratu v Sýrii či reconquisty zo strany USA/NATO, z vojenského hľadiska to nie je realistická možnosť.
Takže o čo potom ide?
1) Vnútorná americká politika: Trump si chce uzmieriť neokonzervatívcov a vyzerať „drsne„.
2) Vystaviť Sýrčanom, Iráncom a Rusom účet za porážku „dobrých“ a „zlých“ teroristov.
3) Uzmieriť si vždy krvilačných Izraelčanov a vytvoriť peknú zámienku pre porušenie a zrušenie jadrovej dohody s Iránom.
4) Potreba konať v súlade s rétorikou (to je často ignorované, ale faktom je, že keď z režimu vychádza neustály prúd paranoidných a nenávistných zvratiek, nezmyslov o nejakej krajine, musí s tým nakoniec niečo urobiť. Hovoriť o „netvorovi Al Assadovi“ a nič s ním nerobiť nevyzerá pre veľkého Donalda dobre).
5) Niektorí dúfajú, že bude zabitý Assad (nepravdepodobné, integrovaná rusko-sýrska protivzdušná obrana ho pred útokom varuje).
6) Potvrdiť príkladným potrestaním, že USA sú stále najväčším a najnebezpečnejšie sa tváriacim chlapíkom a že ani Irán, ani Rusko s tým nič nenarobia. Vydesiť Rusko a Irán, aby sa podriadili (viem, že je to stupídny názor, ale neokonzervatívci nie sú príliš inteligentní!).
Myslím, že by sme toto všetko nemali príliš intelektualizovať. Úprimne si nemyslím, že ľudia v Bielom dome sú príliš inteligentní a ich úroveň plánovania je zhruba na úrovni „ak máme kladivo, vyzerá všetko ako klinec„. Oni majú mentálne kladivo: želanie rozdávať rany, útočiť, ubližovať, trestať. Len nenávisť a nekonečná arogancia.
Čo sa týka toho kde a ako toto kladivo udrie – váš odhad je rovnako dobrý, ako môj.
Nemá zmysel pokúšať sa predpovedať skutky psychopatov trpiacich bludmi.
Okrem toho to zistíme veľmi skoro.
AKTUALIZÁCIA: RT uvádza, že Rusko a USA predložili rezolúcie BR OSN. Obe rezolúcie požadujú medzinárodné vyšetrovanie; OPCW oznámila svoje rozhodnutie odoslať do Sýrie misiu s cieľom oboznámiť sa s faktami. RT tiež uvádza, že jedny ruské noviny vyhlásili, že vrcholové rusko-americkej stretnutie kvôli Sýrii je naplánované na budúci týždeň. Možno, ale len možno, ide toto šialenstvo zastaviť?
https://hnonline.sk/svet/1726445-analyza-pat-variantov-trumpovho-utoku-na-syriu-a-ruska-ruleta
Päť variantov Trumpovho útoku na Sýriu
1. variant: Neurobí nič
Ohlásenie sankcií proti sýrskym spojencom Rusku a Iráne a zriadenie medzinárodnej komisie s tým, že vinníci budú postavení pred medzinárodný súd. Mohol by to byť spôsob pre vycúvanie v prípade, že by sa ukazovalo, že chemický útok prebehol inak. Ale aj tak by to pôsobilo ako ústup, čo by sa Trumpovi nepáčilo. Záver: zatiaľ nepravdepodobné.
2. variant: Obmedzený úder
Teda salva – alebo niekoľko sálv na vrtuľníkové základne, ktoré údajne zhadzujú kontajnery s chemickými zbraňami. To isté sa stalo presne pred rokom a bolo to, ako keby Trump hodil kameň do vody. Rýchlo to pominulo a bolo to k ničomu. Teraz by to vyzeralo dvojnásobne chabo. Záver: málo pravdepodobné.
3. variant: Zostrený trest
Čiže rozšírené údery. Cieľom by mohli byť miesta podozrivé z výroby a skladovania chemických zbraní, niekoľko letísk a vojenských základní, veliteľstvo tajných služieb. Mohlo by to trvať niekoľko dní a pripomínať verziu kampane NATO proti Srbsku v roku 1999. Aj keď reálne by to sýrsku armádu nijako nepoškodilo, pôsobilo by to viac na efekt. Záver: dosť pravdepodobné.
4. variant: Tímový úder
Je to vylepšený variant zostreného trestu. Pri bombardovaní budú asistovať Británia a Francúzsko (Macron vyzerá, že je celý nažhavený, Mayová zatiaľ chce viac dôkazov). Pretože už by išlo o akciu „medzinárodného spoločenstva“, dodalo by to navonok akcii oveľa väčšiu váhu. Záver: veľmi pravdepodobné.
5. variant: Zásadný úder
Akcia nielen proti Asadovi, ale aj proti jeho spojencom. Teda bombardovanie nielen sýrskych základní, ale aj letísk a miest, kde operujú Rusi a Iránci. Pozor, nejde o snahu zasiahnuť Rusov, len zničiť napríklad ranvej letísk, odkiaľ štartujú – niečo podobné už veľmi jemne urobili Američania pred rokom. Možno sa na to pripravuje pôda vyhláseniami, že teraz musí byť potrestaní aj komplici. Bola by to úplne nová hra, ale aj veľmi hazardná. Záver: skôr nepravdepodobné.
Záver
Trump má niekoľko možností, ale žiadnu dobrú. Úder by bol rovnako len gestom, ktoré nič nezmení. Navyše slabý úder bude teatrálny, zatiaľ čo zásadný úder môže veci ešte viac eskalovať.
Rusko varovalo USA pred „hrozivými následkami“, ak na Asada zaútočia. Teraz sme možno pri bode, kedy Rusko môže demonštrovať, že sa cíti rovné so Spojenými štítmi a nenechá si fackovať svojho chránenca. V takom prípade by záležalo na tom, ako Rusi odpovedia.
Ak by len zostrelili americkej rakety prilietajúce na sýrske ciele, bolo by to v poriadku. Iná situácia by nastala, keby dodržali slovo z minulého týždňa, že opätujú paľbu a budú mieriť tam, odkiaľ bolo vystrelené.
Úder je svojím spôsobom z praktického hľadiska zbytočný, pretože zmenu režimu v Sýrii nespôsobí a USA ju už ani nechcú, pretože nechcú mať na krku ďalší Irak a Afganistan.
Okrem toho Trumpov nový poradca John Bolton je síce jastrab, ale ak niečo neznáša, sú to intervencie pre konanie všeobecného dobra.
Na druhej strane práve došlo k nevídanej situácii, kedy si v USA úder prajú tak globalisti, ako aj neokonzervatívci, každý z úplne iných dôvodov, zatiaľ čo Trumpovi voliči by sa chceli držať od všetkých Sýrií a Irakov čo najďalej.