Štátom Európskej únie nevyšiel ďalší plán, ktorý mal prinútiť migrantov k návratu do vlasti. Rakúsko začalo ponúkať utečencom peniaze výmenou za to, že krajinu opustia, túto možnosť zatiaľ ale využila iba stovky z nich, píše MONEYMAG.

Možnosť získať 1000 eur za návrat do vlasti využilo zatiaľ len 427 migrantov. Vyplýva to zo štatistík rakúskeho ministerstva vnútra.

Projekt poskytujúci finančnú hotovosť za návrat domov spustili v Rakúsku pred tromi mesiacmi. Celkový počet utečencov dobrovoľne sa vracajúcich do krajiny pôvodu ale klesol.

Ministerstvo uviedlo, že za prvých päť mesiacov tohto roka sa domov vrátilo 1855 utečencov, čo je o 64 percent menej ako za rovnaké obdobie v minulom roku. Z údajov tiež vyplýva, že najviac ľudí využívajúcich finančný príspevok pochádza z Iraku, Afganistanu a Iránu. Ponuka sa nevzťahuje na ľudí z krajín Európy hľadajúcich azyl, ani na utečencov, ktorí spáchali trestný čin.

S podobným plánom prišla pred štyrmi mesiacmi aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá navrhla ponúkať migrantom peniaze za to, že sa vrátia domov. Kancelárka navrhuje finančné a vzdelávacie ponuky Tunisanom, ktorí sa dobrovoľne vrátia do vlasti.

Merkelová chce týmto spôsobom obmedziť množstvo prisťahovalcov, ktorí do Nemecka prichádzajú zo severoafrických krajín. Podľa nemeckých médií tiež plánuje rozšíriť vzdelávacie programy pre Tunisanov a zaistiť granty pre tých, ktorí sa rozhodnú začať podnikať vo svojej rodnej krajine.

Turecko v tejto chvíli nemá kapacity na to, aby sa o migrantov postaralo samo. Samo na svojom území poskytuje azyl státisícom migrantov, napriek tomu nepatrí medzi hlavné migračné trasy, ktorými by utečenci mierili do Európy.

Pre európske štáty je finančne prijateľnejšie platiť migrantom za návrat, než ich finančne podporovať na území EÚ. Vlády musia vynaložiť financie nielen na ich životné potreby, ale aj na políciu či bezpečnostné služby. Podľa nemeckého denníka Bild, ktorý sa pýtal rôznych rezortov, Nemci za asi milión utečencov zaplatia 30 miliárd eur ročne.

Len za integráciu cudzincov do spoločnosť Nemci podľa úradov zaplatia dve tretiny sumy, teda asi 20 miliárd eur. Tieto peniaze by mali pokryť učiteľa, centrá dennej starostlivosti, školy, jazykové kurzy či bývanie. Nemecký zväz obcí, ktorý tieto náklady vyčíslil, však varuje, že do roku 2018 bude potrebné vynaložiť ďalšie 2,6 miliardy eur na dodatočné náklady na ubytovanie.

Samosprávy budú musieť utečencom zaplatiť študijné miesta za asi 1 625 000 eur, miesta v jasliach a škôlkach, na čo padne asi 400 miliónov eur, učiteľa (najmenej 300 tisíc eur) a ďalších pracovníkov v oblasti vzdelávania (972 miliónov eur). A to všetko len za rok.

Okrem toho bude treba podľa zväzu zaplatiť 35 eur na hodinu celkom 350 tisícom učiteľov nemeckého jazyka, 240 miliónov eur sociálnym pracovníkom, a 40 eur školským psychológom. Rovnako tak je naplánované vybudovanie 75 tisíc nových bytov či domov pre migrantov, čo nemeckých daňových poplatníkov príde na asi 1,125 miliardy eur.

Okrem integrácie bude treba kvôli migračné kríze významne zvýšiť zabezpečenie krajiny. Podľa odhadov bude potrebné najať najmenej 20 tisíc nových policajtov, na čo bude treba minimálne 1,3 miliardy eur ročne, táto suma navyše bude mať podľa očakávaní „vzostupný trend“. Okrem toho, bude treba prijať ďalších 11 tisíc strážnikov na úrovni federálnej polície.