Mohlo americké torpédo zničiť argentínsku ponorku?

Záhada zmiznutia ponorky argentínskeho námorníctva ARA San Juan triedy TR-1700 je doteraz neobjasnená. Medzi príčinami možnej havárie je výbuch, ktorý by spôsobilo americké torpédo.

Pripomeňme si, že ponorka zmizla 15. novembra počas plavby z prístavu Ushuaia do stálej základne v meste Mar del Plata. Počas pátracieho procesu, ku ktorému sa pripojilo americké námorníctvo, a takisto aj Čile a Británia, ešte neboli nájdené stopy lode.

Odborníci sa zhodujú, že ak ponorka nedokázala vyslať žiadny núdzový signál, je s veľkou pravdepodobnosťou stratená. Z histórie vieme, že ide väčšinou o náhle udalosti, ktoré majú dve príčiny. Buď okamžité zaplavenie vnútorných priestorov ponorky následkom zlyhania alebo chyby posádky. Druhou možnosťou je výbuch rakiet alebo torpéd na palube lode.

americké torpédo
Trasa ponorky San Juan

Prehľad katastrof ponoriek ukazuje, že príčiny havárií sú rôznorodé. Môže ísť o zamrznutie poistnej klapky nasávacieho potrubia pre dieselové motory, ako sa stalo v roku 1961 na sovietskej ponorke S-80. Na sovietskej ponorke K-429 posádka pred ponorom v roku 1983 zas neuzavrela ventilačné vetracie potrubie. V dôsledku toho sa loď potopila v hĺbke 37 metrov za 2 – 3 minúty. Väčšine posádky sa podarilo uniknúť, no umrelo 16 námorníkov. Americké námorníctvo stratilo ponorku USS Tresher (SSN-593) pravdepodobne pre zlý zvar v strojovni, ktorý spôsobil vniknutie morskej vody. Všetkých 129 ľudí zaplatilo životom. Čínska ponorka Ming 361 zas zadusila všetkých ľudí pri nesprávnom fungovaní dieselových motorov pri plavbe pod hladinou.

Z oblasti havárií následkom výbuchu je zrejme najznámejší prípad ponorky ruského námorníctva Kursk K-141. Na palube ponorky zahynulo 118 ľudí po úniku koncentrovaného peroxidu vodíka, ktorý slúžil na pohon torpéd typu 65.

Ponorka San Juan  bola vyrobená v nemeckých lodeniciach v roku 1985. V roku 2007 – 2013 prešla hĺbkovou modernizáciou. Ponorka dostala nové hlavné motory, batérie a sonar.

San Juan bol vyzbrojený na boj s hladinovými ako aj podvodnými cieľmi. Hlavnou zbraňou lode je 16 nemeckých torpéd SST-4 a súčasne aj šesť starých amerických protiponorkových torpéd Mark 37 Mod. 2. Tieto nadobudli veľmi zlú povesť všade, kde boli nasadené. Mark 37 je torpédo s elektrickým pohonom, kde energiu dodáva prehrievajúca sa strieborno-zinková batéria. Pri používaní sa vyskytlo viacero prípadov zapálenia a spontánnych výbuchov. Napriek tomu, že aj torpédo SST-4 je poháňané strieborno-zikovou batériou, nie sú známe podobné problémy ako u amerického torpéda.

Mimochodom, výbuch torpéda Mark 37 je považovaný za najpravdepodobnejšiu verziu havárie americkej jadrovej ponorky „USS Scorpion (SSN-589)”, ktorá sa potopila v decembri 1968. V júni 1960 explodovali torpédové batérie na americkej jadrovej ponorke Sargo počas incidentu v prístave Pearl Harbour. Pri havárii zomrel jeden člen posádky ponorky. Po katastrofe ponorky Scorpion, americké námorníctvo začalo rýchlo nahradzovať tieto torpéda za vylepšenú verziu Mark 48. Nebezpečné Mark 37 boli inovované a predávané do krajín tretieho sveta, vrátane Argentíny.

Podľa vedenia argentínskeho námorníctva, ponorka San Juan sa vracala do miesta svojho trvalého kotviska po cvičení námorníctva v oblasti súostrovia Tierra del Fuego. Z tohto dôvodu bola s najväčšou pravdepodobnosťou počas svojej poslednej plavby plne naložená strelivom.

Explózia munície je jednoznačne prípadom, keď posádka nemá čas oznámiť na hladinu problém. Ak skutočne na palube ponorky vybuchlo torpédo Mark 37, zasiahlo by to pult velenia, ktorý je hneď vedľa torpédovej miestnosti. Je logické, že v takom prípade budú zabití všetci ľudia v ňom, vrátane velenia ponorky.


Publikovaný

v

od

Značky: