Vyberte položku Stránka

MMF dáva polovičnú predpoveď rastu Ruska voči ostatným krajinám východnej Európy

MMF dáva polovičnú predpoveď rastu Ruska voči ostatným krajinám východnej Európy

Agentúra Reuters vydala správu, že MMF odhaduje rast ruského HDP na rok 2018 len 1,7%

Medzinárodný menový fond (MMF) zotrval pri svojej prognóze rastu ruskej ekonomiky v tomto roku na stabilnej úrovni 1,7%. Tento rast sa očakáva aj napriek západným sankciám voči Rusku, uviedol v stredu MMF.

[sociallocker][/sociallocker]

Šéf misie MMF v Rusku, Ernesto Ramirez Rigo, uviedol, že sankcie uložené Rusku neboli jediným faktorom pri výpočte MMF a že zohľadnili aj ceny ropy, ktoré boli v súčasnosti vyššie ako boli očakávané.

Medzinárodný menový fond uviedol, že očakáva, že hospodársky rast v roku 2019 zostane na úrovni 1,5 percenta, čo sa nezmenilo ani v porovnaní s predchádzajúcimi prognózami.

Ruská prognóza rastu MMF je sklamaním

Ako uvádza portál The Sherbrooke Times, ruská ekonomika v najbližších rokoch bude zaostávať za rastom ekonomík východnej Európy, vrátane Ukrajiny.

To je uvedené v prehľade svetového hospodárstva MMF (World Economic Outlook) v štatistickej časti.

MMF uviedol, že v rokoch 2018-2019 Rusko očakáva mierne zrýchlenie rastu (na 1,7%) a potom tempo začne klesať na 1,5%. Tento rast bude stabilný do roku 2023.

Zároveň bude globálne hospodárstvo v rokoch 2018-2019 rásť v priemere o 3,9% v roku 2023 sa spomalí na 3,7%.

Slovensko v tomto odhade môže očakávať mierne nadpriemerný rast (3.9%), ktorý do budúcnosti prekročí hranicu 4%, čo bude najlepší výsledok z unijných krajín bývalého sovietskeho bloku.

MMF

Prognóza rastu USA a krajín Európskej Únie podľa MMF

Navyše, centrálna banka Ruska uviedla, že bez štrukturálnych reforiem bude rast HDP v Rusku len 1,5-2%. Ministerstvo hospodárskeho rozvoja do roku 2020 predpovedá rast 2,3 percenta.

Čo sa týka ekonomického rastu, Rusko sa zaradí medzi ostatné krajiny východnej Európy, vrátane Ukrajiny a nedokáže dostihnúť rozvinuté ekonomiky.

Pomalý hospodársky rast, nedostatočná infraštruktúra, starnutie obyvateľstva, nadmerná prítomnosť štátu v hospodárstve, nedostatočná integrácia do svetového hospodárstva a geopolitické riziká, sú faktory ktoré zabraňujú súkromným ​​investíciám.

Pripomíname, že medzinárodný menový fond udržiava prognózu rastu HDP pre Ukrajinu pre rok 2018 stále na úrovni 3,2%.

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This