Anglický denník Mirror píše o súdnom vyvrcholení tragédie. Komplikovaný pôrod v Anglicku, v škótskom Dundee, ešte v roku 2014 sa skončil horrorom. Gynekologička nepočkala na otvorenie pôrodných ciest a pri vyťahovaní telíčka hlava ostala vo vnútornostiach ženy. Nešťastná matka musela pretrpieť cisársky rez, aby bolo možné vyňať hlavičku.

Prvorodička, ktorej identita nie je známa a ktorú médiá označujú len ako 30 ročnú pacientku A, rodila predčasne v 26. týždni.

Jej krčok maternice bol otvorený len na 3 cm, hoci býva až 10 cm. naviac žena mala plod otočný opačne, nohami napred. V takýchto prípadoch sa pôrodník uchýli k pokusu otočiť plod, alebo volí cisársky rez.

Gynekologička, 41 ročná Vaishnavy Laxman však trvala na prirodzenom pôrode.

Pritom doktorka, ktorá teraz čelí vážnej obžalobe, žene vraj sľubovala, že v prípade komplikácií pristúpi k cisárskemu rezu.

Gynekologičke sa podarilo z rodičky dostať von nožičky, telíčko aj ručičky bábätka, hlava sa ale zasekla v maternici. Lekárka aj tak povedala matke, že má tlačiť, hlavička dieťatka bola stále zaseknutá aj napriek nastrihnutiu. Ťahala za nohy dieťaťa tak silno, až krehkému plodu nakoniec odtrhla hlavičku.

pôrod

Tragédia sa stala v nemocnici Ninewells v Dundee v marci 2014 / Mirror

Nedostala som žiadne utišujúce lieky, len sprej na jazyk,“ uviedla rodička. Narkotizačný sprej jej údajne mal uvoľniť krčok maternice, nič také sa ale nestalo. „Doktori do mňa strkali ruky, tlačili mi na brucho a ťahali ma po lôžku,“ opísala.

Po pôrode jej lekárka oznámila, že chlapec zomrel, presne jej ale nepovedala, čo sa stalo. „To je v poriadku, to sa stáva, odpúšťam vám,“ povedala matka lekárke vtedy.

Až keď bola gynekologička po pôrode zo sály preč, oznámili matke, čo sa stalo. „Kričala som, keď som sa dozvedela pravdu.

Teraz na súde opakovala dookola stále vetu: „Neodpustím vám.

Matka potom musela podstúpiť cisársky rez, aby jej z tela mohla byť vybratá hlavička dieťaťa, ktorú lekári potom prišili späť, aby sa s ním žena mohla aspoň rozlúčiť.

Lekárka vinu úplne popiera, či bude uznaná vinnou, bude súd rozhodovať v najbližších dňoch. Hrozí jej odobratie lekárskej licencie.