Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Zomrel herec Paolo Villaggio, známy ako účtovník Fantozzi

MIMORIADNA SPRÁVA: Zomrel herec Paolo Villaggio, známy ako účtovník Fantozzi

Známy taliansky herec, komik, režisér a spisovateľ Paolo Villaggio, ktorého preslávili filmy o smoliarskom účtovníkovi Fantozzim, zomrel dnes ráno vo veku 84 rokov. Na facebooku to oznámila jeho dcéra Elisabetta. Informuje La Reppublica.

Villaggio sa narodil 31. decembra 1932 v Janove a ako sa dostal k filmu cez kariéru kabaretného umelca, strávil päť rokov nezáživnych úradníckych prác. Už dlhšiu dobu bol podľa médií chorý a naposledy sa liečil v rímskej nemocnici Gemelli.

Preslávil svojimi komediálnymi rolami. Popularitu získal v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch predovšetkým sériou filmov o bankovom účtovnikovi Ugovi Fantozzim, ku ktorým napísal aj námet.

Natočil ale aj náročnejšie filmy s významnými režisérmi. Hral napríklad v poslednom diele slávneho Federica Felliniho Hlas luny a hlavnú úlohu obsadil aj vo filme Maria Monicelliho Drahí, zatratení priatelia.

Villaggio bol ale aj spisovateľom. Je autorom viac ako 20 románov a poviedok.

Na filmovom festivale v Benátkach v roku 1992 dostal Zlatého leva za celoživotné dielo. V roku 2000 dostal obdobnú cenu, Zlatého leoparda, na medzinárodnom filmovom festivale v Locarne.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This