„Zelení” vylúčili možnosť účasti v menšinovej vláde s blokom CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej po tom, čo rokovania o vytvorení väčšinovej koalície zlyhali. Informuje ZDF.

Nemecká Slobodná demokratická strana (FDP) opustila rozhovory o vytvorení parlamentnej koalície s blokom CDU / CSU a Zelení (tzv. Jamajka). Nemecká SPD sa tiež odmietla zúčastniť koalície.

Existujú teda dve možnosti: menšinová vláda (CDU / CSU s liberálmi alebo so zelenými), ktorá v histórii Nemecka doteraz neexistovala alebo nové voľby, ktoré ešte nikdy neboli ohlásené tak rýchlo.

„Nemecko potrebuje stabilnú vládu, a preto vyžaduje väčšinu v parlamente, ak úplné odmietnutie SPD koalície pretrváva, neviem, ako môže byť v menšine vytvorená,” povedal televíznemu kanálu ZDF vyjednávač za „Zelených” Jürgen Trittin.

Jedinou alternatívou k novým voľbám je teda menšinová vláda CDU / CSU a FDP, no líder liberálov Christian Lindner bol práve tým, ktorý ohlásil zlyhanie rokovaní o „Jamajke”, a že by sa hnal do menšinovej vlády, je dosť nepravdepodobné.

Sama Angela Merkelová však po septembrových voľbách vyhlásila, že nie je ochotná formovať menšinovú vládu. Tvrdila, že „chce dosiahnuť vytvorenie stabilnej vlády v Nemecku”.