Výškový bytový dom v londýnskej štvrti White City v noci na dnes zachvátil rozsiahly požiar, ktorý stále nie je pod kontrolou. Záchranári do boja s plameňmi povolali 200 hasičov a 40 hasičských vozidiel. Evakuácia obyvateľov je veľmi komplikovaná, zdravotníci doteraz ošetrili rad ľudí kvôli nadýchaní dymu a ďalším zraneniam, informuje Die Presse.

Príčina požiaru domu, v ktorom podľa denníka Die Presse žije vyše 200 ľudí, zatiaľ známa nie je. Londýnsky starosta Sadiq Khan požiar označil za vážnu udalosť. Panujú obavy, že by sa budova mohla zrútiť.

Požiar zasiahol celú stavbu, z okien vo všetkých poschodiach šľahajú plamene. „Horí od druhého až po najvyššie poschodie,“ uviedli hasiči s tým, že budova má 27 podlaží.

Podľa svedkov, ľudia uväznení vo vnútri budovy volali z okien o pomoc a  niektorí obyvatelia sa snažili z bytov dostať s pomocou improvizovaných lán spletených z prestieradiel.

„Videli sme padať trosky z budovy, počuli explózie, počuli zvuky rozbíjajúceho sa skla,“ opisujú svedkovia. Polícia sa snaží držať ľudí mimo okolia požiaru, pretože sa obáva zrútenia budovy. Požiar bol v noci podľa médií viditeľný zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov.

„Je to veľmi rozsiahly a veľmi vážny incident,“ uviedli hasiči, ktorí na miesto povolali veľký počet záchranárov. Evakuácia je komplikovaná, hasiči pracujú v mimoriadne ťažkých podmienkach a musia nosiť dýchacie prístroje. Horieť začalo zhruba hodinu po polnoci miestneho času.

Dom sa volá Grenfell Tower, je v ňom podľa médií 120 bytov a bol postavený v 70. rokoch minulého storočia, nedávno však prešiel rozsiahlou rekonštrukciou.