Portál US Naval Institute USNI News informuje, že útočná skupina lietadlovej lode USS Harry S. Truman (CVN-75) opustila Stredozemné more a teraz pôsobí v Atlantickom oceáne, potvrdil pre USNI oficiálny hovorca amerického námorníctva.

Tento týždeň lietadlová loď a niektoré lode z jej eskorty prešli cez Gibraltársky prieliv do Atlantický oceána. Predtým strávili niekoľko dní v prístave Marseille vo Francúzsku.

V súvislosti s dlhodobou politikou nebudeme diskutovať o budúcich operáciách, ale môžem vám povedať, že útočná skupina lietadlovej lode Harry S. Truman (HSTCSG) bude pokračovať v operáciách na podporu našich spojencov NATO, európskych a afrických partnerských krajín, koaličných partnerov, a národných bezpečnostných záujmov USA,“ povedal pre USNI News John Perkins, hovorca Amerických námorných síl v Európe a Afrike.

Presun do Atlantiku je pravdepodobne pokračujúcim vyjadrením dvoch základných tém, ktorými sa v poslednej dobe riadi Pentagon: návrat k veľkej súťaži veľmocí načrtnutej v nových strategických plánovacích dokumentoch a nariadenie ministra obrany Jamesa Mattisa, že americké sily musia byť „strategicky predvídateľné a operačne nepredvídateľné.

Z hľadiska veľkej súťaže veľmocí rastú dôkazy o tom, že Rusko zvýšilo frekvenciu zasielania svojich najnovších útočných ponoriek do severného Atlantiku. Vysokí predstavitelia námorníctva vyjadrili verejne svoje znepokojenie, keďže rýchlosť vysielania týchto ponoriek dosiahla úroveň, ktorá sa nevyskytla od studenej vojny.

Ruské ponorky sa zakrádajú Atlantikom, testujú našu obranu, konfrontujú naše velenie na moriach a pripravujú komplexné podvodné bojisko, čo by im dalo výhodu v akomkoľvek budúcom konflikte,“ napísal doterajší veliteľ amerických námorných síl v Európe a Afrike. admirál James Foggo v Zborník amerického námorného inštitútu v roku 2016.

Nielen, že ruské činnosti a schopnosti sa zvýšili alarmujúcim a konfrontačným spôsobom, ale ruská národná bezpečnostná politika je zameraná na výzvu Spojeným štátom a jeho spojencom a partnerom v NATO.