Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Turecko začalo útok. Sýrsky Afrin v plameňoch

MIMORIADNA SPRÁVA: Turecko začalo útok. Sýrsky Afrin v plameňoch

Podľa oznamu Ministerstva obrany Turecka, dnes o 17:00 miestneho času začala operácia „Olivová ratolesť„.

Cieľom operácie je dostať pod kontrolu oblasť na severe Sýrie (Afrin) ktorú ovládajú jednotky kurdských milícií YPG (Oddiely ľudovej sebaobrany). Turecko tvrdí, že je to sesterská organizácia Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecko považovaná za teroristickú organizáciu.

[sociallocker][/sociallocker]

Vojna v Afrine „naživo

Tento krok je dávaný do súvisu s vyhlásením Ameriky, že na území, ktoré ovládajú Kurdi (resp. SDF) budú Spojené štáty pomáhať zorganizovať tzv. Pohraničné bezpečnostné sily (BSF) o počte 30 tisíc ľudí.

Turecko považuje vznik BSF za stupeň k vyhláseniu samostatného Kurdského štátu. Turecká vláda varovala, že urobí všetko pre to, aby takýto štát nevznikol. Obáva sa nielen územných nárokov Kurdov v Turecku, ale aj podpory terorizmu na vlastnom území.

Vojenský sklad YPG v plameňoch po leteckom bombardovaní

Turecký prezident Erdogan dnes uviedol na regionálnom sneme AKP, že operácia vstúpila do aktívnej fázy.

Po Afrine bude podľa neho nasledovať sýrske mesto Manbij, ktoré leží neďaleko Eufratu na západnom brehu. Pred začiatkom postupu Kurdov za podpory USA, Turecko varovalo Kurdov, aby neprekračovali rieku Eufrat, ktorá delí východ Sýrie od zvyšku krajiny.

Keď to kurdské oddiely ignorovali, turkické milície za podpory pravidelnej armády obsadili oblasť od Jarábulusu k mestu Al-Báb. Tým Turecko zamedzilo, aby vzniklo súvislé prepojenie dvoch veľkých oblastí obývaných Kurdami.

Mesto Manbij leží na východ od tejto Turkami obsadenej oblasti.

Pôvodné správy hovorili, že sýrska protivzdušná obrana bude útočiť na turecké lietadlá. Ako však analytici predpovedali, práve plnohodnotná kontrola vzdušného priestori, je podmienkou úspechu operácie. Všeobecne sa predpokladalo, že rozhodujúce bude stanovisko Ruska, ktoré má Afrin pod kontrolou svojho strediska na základni Hmeimim na brehu Stredozemného mora.

Podľa novín Hurriyet, Rusko dalo zelenú leteckej podpore tureckej armády. O tom zrejme bolo stretnutie náčelníkov Generálnych štábov Turecka a Ruska v Moskve počas minulých dní, ktorého sa zúčastnil aj šéf tureckej tajnej služby. Nad Afrinom v súčasnej dobe bez prerušenia lietajú a útočia na pozemné ciele letecké sily tureckej armády

Agentúra Interfax tvrdí, že ruská vojenská operačná skupina a vojenská polícia sa presunuli zo sýrskeho Afrinu po začatí tureckej misie

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This