Nové dohody o spolupráci v energetike boli uzavreté medzi Ruskom a Iránom v cene 30 miliárd dolárov. Rusko tak posilňuje svoje aktivity v regióne Blízkeho východu.
O iránsky plyn a ropu majú záujem ruské štátne firmy Gazprom a Rosneft. Je to aj výsledkom návštevy Vladimira Putina v Teheráne. Po rokoch sankcií vláda Hasana Ruháního môže lákať zahraničné investície na rozvoj energetického sektora v Iráne, píšu Financial Times.
Rusko stále rozvíja svoje aktíva v oblasti Blízkeho východu, čím sa snaží posilniť svoju ekonomickú a vojenskú prítomnosť v regióne.
Igor Sečin, ktorý vedie Rosneft, uviedol, že spolupráca s Národnou iránskou ropnou firmou je prvým krokom pred záväznou dohodou, ktorá umožní rozvoj iránskych projektov v oblasti ropy a zemného plynu.
Irán má záujem uzavrieť dohody aj so západnými partnermi, ako napr. s Royal Dutch Shell, aby dokázal, že nepriateľstvo USA voči Iránu neodradilo zahraničné investície.
Ropní experti tvrdia, že ak USA opätovne zavedú sankcie na Irán, potom by ruské a čínske firmy mali konkurenčnú výhodu pred západnými firmami. Moskva sa však snaží o bližší vzťah so Saudskou Arábiou, ktorá je arci-rivalom Iránu v regióne a svojím zapojením do dohody OPEC posilnila ďalej svoje vzťahy aj v oblasti energetiky a vojenského sektora.
Rosneft sa tiež stal novým finančným podporovateľom Kurdistanu tým, že získal väčšinový podiel v hlavnom ropovode v severnom irackom autonómnom regióne. Irán potrebuje investície v hodnote 200 miliárd dolárov.
Zatiaľ sa Iránu podarila jedna významná zmluva, a to konkrétne s francúzskym Total.
Rusko a Irán už dlho pracujú na dohodách ropy za tovar v hodnote okolo 20 miliárd dolárov, pretože Irán mal v tej dobe na sebe západné sankcie a nemal dosť financií. Tieto dohody umožnili Moskve nakupovať iránsku ropu výmenou za ruské prístroje a technológie.