Denník The Times of Israel zverejnil šokujúcu informáciu. Ak by došlo ku konfliktu, pri ktorom by bol Izrael napadnutý Iránom, Rusko by sa postavilo na jeho stranu!
Kľúčové časti rozhovoru
- Rusko bude stáť na strane Izraela, ak ho niekto napadne
- Izrael informuje Rusko o všetkých útokoch na Sýriu
- Rusko nechce vojenskú prítomnosť Iránu v Sýrii
- Rusko odmieta, že by Irán stál za útokmi na Izrael, tvrdí, že je to provokácia teroristov
- Rusko tlačí na Izrael, aby začal komunikovať so Sýriou a spolupracoval s ňou
- Izrael ale aj Sýria majú právo na vlastnú obranu
- Rusko uznáva riešenie dvoch štátov – Izraela a Palestíny.
- Rusko uznáva západný Jeruzalem za hlavné mesto Izraela
- Rusko si myslí, že palestínski Arabi majú právo na hlavné mesto vo východnom Jeruzaleme
- Rusko požaduje viac iniciatívy od USA. Bez Ameriky nie je možná dohoda v izraelsko-palestínskom konflikte
[sociallocker][/sociallocker]
Keby bol Izrael napadnutý Iránom, Moskva by stála na strane židovského štátu, povedal ruský predstaviteľ tento týždeň. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, ako podľa tvrdenia Izraela dron vyrobený Iránom infiltroval zo Sýrie územie pod kontrolou krajiny a bol zničený izraelskou armádou (IDF).
„V prípade agresie voči Izraelu sa na izraelskú stranu postavia nielen Spojené štáty – Rusko bude tiež na izraelskej strane,“ povedal ruský zástupca veľvyslanca v Izraeli Leonid Frolov.
„Mnoho našich krajanov žije tu v Izraeli a vo všeobecnosti je Izrael priateľským národom. Preto nedovolíme žiadnu agresiu voči Izraelu.“
Tieto slová Frolov vyriekol ako súčasť veľkého rozhovoru, ktorý sa konal v v pondelok na ruskom veľvyslanectve v Tel Avive.
Frolov však spochybňuje izraelské tvrdenie, že za vpádom stojí Irán a navrhuje, aby izraelské spravodajské agentúry nadviazali kontakty so svojimi sýrskymi partnermi.
Predpovedal tiež, že Izraelčania nebudú spokojní s blížiacim sa americkým mierovým plánom. Zároveň odmietol útok Izraela na prezidenta Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása, ktorý povedal, že Izrael je európsky koloniálny projekt, ktorý nemá žiadnu súvislosť s judaizmom.
„Určite podporujeme právo Izraela na sebaobranu a činnosť izraelských pilotov bola úplne správna,“ povedal o sobotňajšom konflikte na severe, počas ktorého bolo izraelské stíhacie lietadlo zostrelené syrskou protileteckou obranou a dvaja piloti boli zranení.
„Veľmi ľutujeme, že sa počas tohto incidentu zranili dvaja izraelskí piloti,“ povedal Frolov. „V mene ruského veľvyslanectva prajeme zraneným pilotom rýchle zotavenie.“
Podľa The Times of Israel v sobotu ráno izraelský vrtuľník Apache zničil bezpilotné lietadlo minútu a pol potom, čo vstúpilo do izraelského vzdušného priestoru. Izraelské vzdušné sily chceli potrestať infiltráciu a zaútočili na viaceré ciele v Sýrii. Útok podľa denníka vážne poškodil systémy protivzdušnej obrany sýrskeho režimu.
Rusko je pevným spojencom Iránu a Sýrie a pomáha obom krajinám v ich úsilí pomôcť sýrskemu režimu odraziť útok povstalcov. Teroristi sa snažia v krvavej sedemročnej občianskej vojne zlikvidovať prezidenta Bashar al-Assada.
„Sýria je suverénna krajina a sýrsky ľud má tiež právo na sebaobranu,“ povedal Frolov.
Izrael opakovane sľuboval, že bude robiť všetko, čo je potrebné na to, aby sa nepodarilo realizovať iránske snahy o vojenské upevnenie sa v Sýrii. Jeruzalem a Moskva vytvorili takzvaný dekonfliktný mechanizmus, aby sa vyhli stretom na oblohe vojnou zmietanej krajiny.
Požiadavka Izraela, aby Irán nebol schopný vybudovať silnú vojenskú prítomnosť v Sýrii, je „úplne legitímna,“ povedal Frolov.
Moskva súhlasí s tým, že iránske sily musia opustiť krajinu hneď, ako skončí krvavá občianska vojna a vytvorí sa nová demokratická vláda, povedal.
Medzitým sa však protirežimní povstalci – alebo „teroristi,“ ako ich nazýva Frolov – snažia destabilizovať Sýriu. Tým vlastne vyzývajú Assada, aby pozýval iránske sily na pomoc pri ich porážke, povedal. Rusko je presvedčené, že všetok zahraničný vojenský personál opustí krajinu, keď sa nastolí mier.
S cieľom zabrániť tomu, aby sa Irán opevnil v Sýrii, Izrael by mal „nadviazať užšie vzťahy so sýrskymi tajnými službami,“ dodal. „Izrael je obklopený mnohými nepriateľskými štátmi. To však nebráni tomu, aby izraelské vedenie oznámilo, že ich tajné služby majú kontakty napríklad so svojimi náprotivkami zo Saudskej Arábie alebo Kataru.“
Part of the remains of the UAV the #Iranians tried to sneak into Israel. Not much left of it, similar to some parts of the #Syrian air defense array. pic.twitter.com/TqVr3vNPcu
— LTC (S.) Nadav Shoshani (@LTC_Shoshani) February 11, 2018
Hoci súhlasil s tým, že Izrael mal úplné právo zostreliť dron, Frolov spochybňuje jeho tvrdenie, že za náletom stojí Irán. Namiesto toho navrhol úvahu, že dron vypustili anti-režimové sily, aby vyprovokovali izraelský útok na ozbrojené sily Bashar al-Assada.
„Je samozrejmé, že každý UAV, ktorý naruší izraelský vzdušný priestor, musí byť zostrelený. Bolo by ešte lepšie prinútiť UAV zosadnúť [bez toho, aby bol zničený] a zistiť, kto ho vytvoril, komu patrí,“ povedal v ruštine prostredníctvom tlmočníka. [evidentne tým narážal na schopnosti ruských jednotiek pre rádioelektronický boj, ktoré podobné veci dokážu]
Čo by Iránci získali z vyslania UAV do Izraela? Koniec koncov, Iránci vedia, že by bol zostrelený
„Je možné obviniť Iráncov z veľa vecí, ale nie sú hlúpi,“ pokračoval. „Vedia, čo by sa stalo, keby poslali do Izraela dron. Nikto nepochybuje o tom, že Izrael má schopnosť zničiť iránske vojenské sily v Sýrii. Ale nechceme bez dôkazu predpokladať, že Iránci v Sýrii sú šialení.“
IDF jednoznačne vyhlásila, že dron – replika amerického RQ-170 – bola postavená a pilotovaná iránskymi vojskami umiestnenými v Sýrii. Americká veľvyslankyňa v OSN Nikki Haley vo štvrtok povedala Bezpečnostnej rade, že za útokom dronu stoja „militanti podporovaní Iránom„. Opísala to ako „hroznú a nepokojnú eskaláciu“ a „volanie budíčka pre nás všetkých„.
Ale Frolov, šedovlasý, mäkko hovoriaci veterán diplomacie, ktorý predtým pôsobil v Ramalláhu a líbyjskom hlavnom meste Tripolise, neústupne nesúhlasil s izraelským tvrdením. Hovorí, že fotografie zo zničeného dronu, ktoré boli publikované v Izraeli, nijako nedokazujú, že za sobotňajším útokom je Irán.
„Neviem, kto to urobil,“ povedal a dodal, že na mieste, kde bolo vypustené UAV sú prítomné povstalecké skupiny. „Dalo by sa predpokladať, že tieto gangy urobia provokácie, aby Izrael napadol pozície v Sýrii. Vždy sa musíme pýtať, kto tým získa. Čo by získali Iránci z vyslania UAV do Izraela? Koniec koncov, Iránci vedia, že to bude zostrelené a potom Izraelčania napadnú niekoľko cieľov v Sýrii.“
Jeruzalem zvyčajne informuje Moskvu pred spustením útokov v Sýrii a preto nebolo pravdepodobné, že by boli v sobotu Rusi zasiahnutí izraelskými útokmi, uviedol Frolov.
Na otázku, či Rusko dáva Izraelu zelenú pre tieto útoky, odpovedal: „Nemyslím si, že Izrael je typ krajiny, ktorá prijíma pokyny alebo čaká na zelené svetlo od niekoho.“
Hoci bolo prirodzené, že prezident Vladimir Putin požaduje, aby Izrael nepoškodil ruských vojakov, Frolov poprel správy, že Kremeľ sa kvôli tejto záležitosti vyhrážal Izraelu. „Toto nie je náš spôsob správania,“ povedal.
Riešenie Izraelsko-Palestínskeho konfliktu
V rozhovore, ktorý bol poskytnutý pre The Times of Israel pri príležitosti Ruského diplomatického dňa minulú sobotu, sa Frolov tiež dlho zaoberal pozíciou Kremľa v izraelsko-palestínskom konflikte.
Uznanie americkej vlády Jeruzalemom ako izraelského hlavného mesta „veľmi narušilo mierový proces,“ povedal a dodal, že nedokázal pochopiť, prečo Izraelčania nadšene oslavovali vyhlásenie prezidenta Donalda Trumpa zo 6.decembra. Okrem uznania zjavného – že Jeruzalem je hlavným mestom Izraela – Trump tiež objasnil, že konečné hranice budú určené rokovaniami medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
„V Trumpovom vyhlásení vidíte, čo sa vám páči. Ale skutočnosť, že vyhlásenie narušuje mierový proces, vás neobťažuje. Nikto nepochybuje, že hlavné mesto Izraela bude v Jeruzaleme. Jednoducho hovoríme, že arabská populácia, ktorá žije na palestínskych územiach, si tiež zaslúži mať centrum v tomto svätom meste,“ povedal.
Nikto v Izraeli netlieskal, keď Moskva uznala v apríli 2017 západný Jeruzalem ako izraelské hlavné mesto, uviedol Frolov a dodal, že ruské veľvyslanectvo v Izraeli uvažuje o tom, že bude v meste poriadať slávnosť pri príležitosti Dňa Ruska 12. júna.
Rusko by chcelo zohrať významnejšiu úlohu v mierovom procese, povedal Frolov, uznávajúc však, že „bez USA je nemožné dosiahnuť dohodu“ medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
„Pamätáme si francúzske úsilie o spustenie mierovej konferencie a tiež si pamätáme, ako sa skončilo,“ povedal s odvolaním sa na zasadnutie v Paríži v januári 2017 , ktoré sa skončilo iba spoločným vyhlásením, žiadajúcim riešenie dvoch štátov.
Abbás jednoducho hľadá niekoho, kto zabráni tomu, aby prezident Trump ešte viac poškodil situáciu
Moskva by bola skutočne rada, keby Spojené štáty zaujali aktívnejší prístup k izraelsko-palestínskemu konfliktu, povedal Frolov. Poznamenal, že po roku, keď vláda hovorila o mierovom návrhu, nikto nevidí žiadny návrh.
„Nemyslím si, že budete rovnako šťastní po predložení návrhu, ako ste boli šťastní keď ste videli prvú vetu vyhlásenia Trumpa o Jeruzaleme,“ predpovedal a naznačil, že návrh môže žiadať od Izraela bolestivé ústupky.
Napriek tomu, že Palestínčania odmietli USA ako sprostredkovateľa s Izraelom, Abbás, ktorý tento týždeň navštívil Moskvu, sa nesnaží vylúčiť americkú administratívu z mierového procesu, povedal ruský diplomat. „On jednoducho hľadá niekoho, kto zabráni tomu, aby prezident Trump poškodil situáciu ešte viac. [Abbás] je inteligentný človek, ktorý veľmi dobre pozná históriu [mierového procesu].“
Frolov takisto bagatelizoval kontroverzný prejav palestínskeho lídra na Ústrednej rade Organizácie pre oslobodenie Palestíny v Ramalláhu, v ktorom tvrdil, že Izraelský štát je „koloniálnym projektom, ktorý nemá nič spoločné s judaizmom“ a slúži na ochranu európskych záujmov.
„Nie sme malé deti, ktoré sa rozhnevajú nad vyhláseniami, urobenými v hneve a v rozrušení,“ povedal Frolov a dodal, že rovnako existujú aj Izraelčania, ktorí vydávajú podobné nehorázne a historicky pochybné vyhlásenia.
Na rozdiel od niektorých arabských štátov, ktoré financovali vojny proti Izraelu, ale teraz tajne spolupracujú s židovským štátom, Palestínčania sú už nejaký čas pripravení „žiť v dobrých susedských vzťahoch s Izraelom,“ povedal.