Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Rusko bude môcť používať letecké základne Egypta!

MIMORIADNA SPRÁVA: Rusko bude môcť používať letecké základne Egypta!

Portál Al Masdar News priniesol informáciu o dohode medzi Ruskom a Egyptom. Podľa dohody by Rusko mohlo využívať pre svoje lietadlá letecké základne v Egypte.

Táto najnovšia dohoda s vládou v Káhire by dovolila ruským stíhacím lietadlám použiť akúkoľvek leteckú základňu na egyptskom území.

Návrh dohody zverejnili oficiálne miesta ruskej administratívy len 24 hodín po tom, čo ruský minister obrany Sergej Šojgu vykonal oficiálnu návštevu Káhiry. Počas nej  sa stretol s egyptským prezidentom Abdelom-Fattahom Al-Sisim a jeho ministrom obrany.

Žiadne ďalšie podrobnosti neboli uvoľnené.

Letecké základne predlžujú strategický dosah Ruska

Tento krok zapadá do sústavy strategických posunov ruskej vlády.

Informovali sme o plánoch Ruska na vytvorenie základne v Sudáne. V podobnom zmysle sa vyjadril aj Stephen Blank na stránkach analytického portálu Jamestown rovnomennej nadácie.

Podľa Blanka Rusko intenzívne pracuje na kontrole strategických miest Blízkeho východu a Severnej Afriky. Je zrejmé, že Moskva chce ovládať nielen východné Stredomorie, ale aj prístupy k tejto oblasti, vrátane Suezského a Červeného mora. Svojimi raketami s plochou dráhou letu s dosahom až 2500 km bude zo základní v Sudáne alebo Jemene ďalej schopné mať dosah dokonca až no Hormuzskú úžinu, ktorou sa vstupuje do Perzského zálivu.

letecké základne

Rakety Kalibr doletia z lodí na pobreží Červeného mora až do Perzského zálivu

Možnosť využívať letiská v Egypte pre letectvo ruskej armády znamená predĺženie dosahu Ruska až na oblasť Strednej Afriky a najvýnosnejšie oblasti ťažby uhľovodíkov na území Líbye. Pripomíname, že oblasť, ktorú kontroluje generál Haftar priaznivo naklonený Rusku sa nachádza na severovýchode Líbye pri hraniciach s Egypte. Tu sa aj nachádzajú ropné a plynové náleziská v okolí Benghází.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This