Správy zo sociálnej sietí, ktoré sledujú pohyby okolo ruskej leteckej základne hovoria o výraznom posilnení. Dokonca prileteli dve stíhačky piatej generácie SU-57, ktoré sú ešte vo fáze testov.

Počas dnešného dňa sa intenzita pohybu na leteckej základni Hmeimim prudko zvýšila.

K existujúcej jednotke sa pripojilo niekoľko nových lietadiel.

Počas dňa priletelo 4 stíhačky 4++ generácie na vybojovanie vzdušnej nadvlády SU-35S, 4 bitevníky SU-25, zrejme vo verzii SM3, 1 prieskumné lietadlo AWACS A-50U a prekvapenie nakoniec – 2 stíhačky piatej generácie SU-57

Objavilo sa aj video s príletom 2kusov SU-57

Celková zostava lietadiel by mal byť nasledovná

2x A-50U
8x Su-35S
4x Su-30SM
4x Su-27SM3
9xSu-25SM
12x (alebo 6) Su-34
10x Su-24
2x Su-57

Cez Bospor preplávala plne naložená loď triedy Ropucha LSTM Minsk

Otázky vyvoláva nasadenie SU-57. Stíhačka je už dnes plneschopná, existujú pre ňu zbraňové systémy, ale ešte oficiálne neboli ukončené všetky skúšky a nevieme, aké motory majú.

Prílet SU-57 do Sýrie

Pri SU-57 teda nepôjde o bojové, ale o testovacie nasadenie. S veľkou pravdepodobnosťou sa bude testovať elektronika a rozsiahly aparát senzorov a radarov. Stíhačka je okrem technológie stealth unikátna práve integráciou množstva senzorov, ktoré pilotovi umožňujú prehľad o bojisku v 360 stupňovom rozsahu. V Sýrii, kde lietajú dokonca aj budúci protivníci F-22, umožňuje v praxi vyskúšať ako sa bude v tomto, cieľmi preplnenom prostredí, stíhačka orientovať. Okrem amerických F-22 Raptor, na hraniciach Sýrie lietajú aj izraelské F-35, multifunkčné stíhačky piatej generácie.

Možno dôjde aj na odskúšanie zbraňových systémov, aby sa overila ich funkčnosť, ale primárny účel to nebude. Samozrejme práve štartovanie rakiet, alebo zhadzovanie bômb bude marketingovou príležitosťou aby Rusi svetu ukázali čo doma vyrobili. Naznačuje to aj vyjadrenie námestníka ministra obrany Borisova, ktorý prehlásil, že prvá etapa štátnych skúšok je ukončená. SU-57 by teraz mala podľa neho absolvovať experimentálne bojové testy.

Posilnenie leteckej jednotky však v prvom ukazuje, že sa Rusko chystá na rozsiahlu akciu. Určite to nebude prebiehajúce bombardovanie Východnej Ghouty na východe Damašku. Vzhľadom na prílet lietadla AWACS A-50U sa zdá, že pôjde o misiu, ktorá súvisí s potenciálnou vzdušnou hrozbou. Čiže o tlak na východe Sýrie, kde sa USA pokúša opevniť a vytvoriť nezávislý Kurdistan.

Nasledujúce dni budú veľmi zaujímavé

P.S. Správy o príchode SU-57 vzbudili pozornosť po celom svete. Austrálsky News portál, ktorý vlastní jedna z najväčších mediálnych skupín v Austrálii News Corp Australia, informuje v obsiahlom článku o SU-57 a celkove nasadení ruského letectva v Sýrii