Ruský prezident Vladimir Putin sa prvýkrát stretne so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom na júlovom summite krajín G20 v nemeckom Hamburgu, informuje GLOBAL NEWS.

Povedal to šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckým ministrom zahraničia Sigmarom Gabrielom. „Vychádzam z toho, že sa schôdzka bude konať vzhľadom na to, že obaja prezidenti budú v rovnakom čase v rovnakom meste a v rovnakej budove. Bolo by nesprávne, keby sa nestretli, „povedal Lavrov.

Lavrov a Gabriel mali podľa agentúry TASS dnes rokovať okrem iného o konflikte na Ukrajine, v Sýrii či o boji proti terorizmu. Lavrov pritom vyjadril nádej, že USA nebudú vytvárať zámienky pre ďalší útok na sýrske vládne jednotky.

„Pevne verím, že USA tentoraz budú konať v záujme ochrany režimu nešírenia chemických zbraní a nebudú vytvárať špekulácie a zámienky pre nové útoky na sýrske vládne jednotky, ktoré bojujú proti terorizmu,“ povedal ruský minister.

V konflikte na východe Ukrajiny by separatisti  a Kyjev mali podľa Gabriela predĺžiť prímerie vyhlásené pred niekoľkými dňami počas žatvy. To by mohlo pripraviť cestu pre politické riešenie konfliktu, dodal Gabriel.

Šéf nemeckej diplomacie Gabriel vyzval Západ aj Rusko, aby sa usilovali o zníženie svetových výdavkov na zbrane a aby sa zamerali na boj proti novému závodu v zbrojení. Dodal tiež, že 4500 vojakov NATO v Pobaltí nepredstavujú pre Rusko hrozbu.