Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Nemecká aj francúzska centrálna banka zaradili čínsky jüan do svojich rezerv

MIMORIADNA SPRÁVA: Nemecká aj francúzska centrálna banka zaradili čínsky jüan do svojich rezerv

Včera prešli novinami správy o tom, že dve najväčšie európske kontinentálne ekonomiky nemecká a francúzska sa rozhodli svoje devízové rezervy držať aj v čínskej mene jüan.

Najprv prišlo oznámenie člena predstavenstva nemeckej centrálnej banky.

V pondelok na ázijskom finančnom fóre v Hongkongu člen predstavenstva Bundesbank Andreas Dombreton uviedol, že Deutsche Bundesbank rozhodla o zaradení čínskeho jüanu do menových rezerv.

[sociallocker][/sociallocker]

Renminbi sa čoraz viac využíva ako súčasť devízových rezerv centrálnych bánk. Napríklad Európska centrálna banka (ECB) obsahuje renminbi, rovnako ako ostatné európske centrálne banky,“ uviedol Dombret v rozhovore pre čínsku štátnu tlačovú agentúru Xinhua.

Dombret tiež odhalil, že nemecká banka od minulého roka rokovala s centrálnou bankou Číny. Výsledky týchto rozhovorov boli dôležité a podnetné pre európskych partnerov nemeckej banky, ktorí podnikli podobné kroky.

Nemecko je najdôležitejšou krajinou v rámci ECB. Banka dokončila v prvej polovici roku 2017 investíciu vo výške 500 miliónov EUR (609,8 miliónov amerických dolárov) v čínskom jüane.

Aj napriek tomu, že zahrnutie jüanu zdôraznilo zvýšenú dôležitosť čínskej meny na svetovej scéne, Dombret sa obáva intenzívnych čínskych regulačných zásahov.

Aby sa stala skutočnou medzinárodnou menou, musí sa stať oveľa pružnejšou a na dosiahnutie tohto cieľa musí byť existujúca kapitálová kontrola v podstate odstránená,“ uzavrel.

Agentúra Reuters oznámila, že Centrálna banka Francúzska  uviedla správu o presune niektorých svojich rezerv do čínskej meny.

Oznámenie prišlo len niekoľko hodín po tom, čo nemecká centrálna banka oznámila informáciu o tom istom zámere

Devízové rezervy zostávajú vo veľkej väčšine investované do amerického dolára s diverzifikáciou na obmedzený počet medzinárodných mien, ako je čínsky renminbi,“ uviedla banka vo vyhlásení.

Francúzska centrálna banka uviedla, že nebude oznamovať rozdelenie svojich rezerv a nepovedala, kedy bol do nich zahrnutý jüan.

Jüan sa v pondelok vyšplhal na najsilnejšiu úroveň oproti doláru za viac ako dva posledné roky.

 

O autorovi

1 Komentár

  1. Tiby Pap

    many jsou many

Pin It on Pinterest

Share This