Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Juhozápad Sýrie konečne slobodný

MIMORIADNA SPRÁVA: Juhozápad Sýrie konečne slobodný

Po dlhých siedmych rokoch je celý juhozápad Sýrie konečne oslobodený od džihádistov. Počas dnešného dňa boli zlikvidované posledné jednotky oddielov, ktoré sa hlásili k Islamskému štátu, hlási Al Masdar News.

[sociallocker][/sociallocker]

Po likvidácii odporu a podpise Zmluvy o zmierení s tzv. umiernenými rebelmi, začal v minulých dňoch útok na pozície Islamského štátu, ktoré sa rozkladali na styku hraníc Izraelom obsadených Golanských výšin, Sýrie a Jordánska. Do útoku sa zapojili nielen jednotky Sýrskej armády, ale spolu s pravidelnými vojakmi útočili aj príslušníci oddielov bývalých rebelov,

Dnes poobede sa sýrskej armáde po ťažkých bojoch konečne podarilo opätovne oslobodiť celý región Jarmouk, ktorý bol poslednou baštou Islamského štátu.

Po tom, čo sa zrútila ich obrana po páde ich centra v mesta Nafa, elitné oddiely armády „Tiger Forces“ obsadili aj posledné dve mestá Koya a Beit Arah. Mapa Sýrie na juhozápade sa začervenala – už tu neostal ani meter štvorcový ovládaný nejakým teroristom.

Podľa správ teroristi uznali svoju porážku na juhozápade Sýrie. Desiatky džihádistov ISIS sa vzdali postupujúcim silám armády, keď zistili, že už nemajú kam ujsť.

Treba povedať, že hoci Islamský štát aj tzv. umiernení rebeli bojovali proti vláde v Damasku, medzi nimi prebiehali neúprosné boje. Po rozpade frontu boli niektorí teroristi chytení ich dávnymi nepriateľmi zo strany umiernených. Informácie od miestnych obyvateľov hovoria, že mnoho z týchto teroristov bolo na mieste popravených

Po likvidácii teroristov na juhu začal presun vojsk na sever Sýrie k provincii Idlib. Podľa všetkého sa tu začne veľká operácia.

Ťažko povedať, ako to bude prebiehať, k tomu môžete skutočne len odhadovať, keďže nie sú známe dohody medzi Tureckom, Ruskom a Iránom z astanského procesu. Práve v týchto hodinách v Soči by mala končiť dvojdňová diskusia týchto troch partnerov a podľa reakcie ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova je vývoj situácie uspokojivý

V minulých dňoch Lavrov spolu s náčelníkom generálneho štábu Gerasimovom obiehal západné krajiny, kde sa snažili získať podporu pre návratovú politiku. Turecko je taktiež zainteresované na návrate utečencov z Turecka do Sýrie. Je možné že Turci provincia vyčistia od džihádistov, aby sa mohol zrealizovať presun ľudí z utečeneckých táborov.

Počas dnešného dňa Turci zrušili v provincii Idlib na diaľnici M5, ktorá spája Aleppo a Damask kontrolné stanovište od hnutia Hayat Tahrir alSham, ktoré sa hlási ku Al-Kajde

 

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This