Práve pred niekoľkými minútami Donald Trump oznámil zmenu na poste poradcu pre národnú bezpečnosť. John Bolton nahradí generála H.R. McMastera.

69ročný John Bolton má povesť jedného z najtvrdších jastrabov americkej politiky. Na pozícii poradcu pre národnú bezpečnosť to bude celkove tretia nominácia počas 13 mesiacov Trumpa vo funkcii

Donald Trump správu oznámil cez Twitter

Trump v tweete oznámil, že Bolton nahradí od 9.4.2018 H.R. McMastera, jeho súčasného poradcu pre národnú bezpečnosť. 69-ročný Bolton, ktorý je dlhodobo polarizujúcou osobnosťou vo washingtonských kruhoch zahraničnej politiky, sa stane tretím poradcom pre národnej bezpečnosti v trinástich mesiacoch.

Bolton sa pripája k novotvoriacemu sa Trumpovmu tímu pre národnú bezpečnosť. Bude to skupina ľudí, ktorých vízia sa stále viac posúva k jednostrannému uplatňovaniu moci USA.  Trump nemá záujem o diplomaciu Rexa Tillersona, preto spravil zmenu na poste ministra zahraničia. Mike Pompeo ako šéf CIA oveľa viac zdieľa agresívne záujmy Trumpa.

John Bolton sa preslávil ako nekompromisný veľvyslanec USA v OSN od apríla 2005 do decembra 2006 za éry Georga W. Busha.

Avšak ostrohy v administratíve si vyslúžil počas Bushovej vlády, keď strávil 4 roky (2001-2005) vo funkcii predstaviteľa Ministerstva zahraničných vecí na oddelení pre kontrolu zbraní

Bol popredným obhajcom invázie do Iraku v roku 2003. O tejto invázii sa neskôr zistilo, že sa spustila na základe falošných a prehnaných informácií o zbraniach hromadného ničenia a väzieb prezidenta Saddáma Husajna s teroristami Al-Kajdy.

V posledných rokoch ako konzervatívny komentátor v mediách Bolton obhajoval tvrdé pozície na zabránenie prístupu Pchjonjangu k jadrovým zbraniam, ktoré by mohli ohroziť Spojené štáty. Takisto sa zasadzoval za odstúpenie od jadrovej dohody z roku 2015 s Iránom. Túto dohodu tvrdo kritizovala aj súčasný prezident.

Meno John Bolton sa vyskytlo aj počas tvorby vlády, keď bol v užšom výbere na miesto zástupcu ministra zahraničia pre Východnú Európu.

V súčasnosti je John Bolton vedúcim pracovníkom v American Enterprise Institute (AEI), hlavným poradcom pre Freedom Capital Investment Management, komentátorom Fox News Channel. Je členom vo veľkom množstve konzervatívnych think-tankov, skupín a organizácií. Špeciálne miesto medzi nimi zaujíma Gateston Institute, ktorého je dlhoročným riaditeľom.