Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Izrael zostrelil sýrske lietadlo

MIMORIADNA SPRÁVA: Izrael zostrelil sýrske lietadlo

Denník Times of Israel oznámil, že izraelská armáda zostrelila sýrske lietadlo, ktoré preniklo do izraelského vzdušného priestoru

[sociallocker][/sociallocker]

Izraelská armáda oznámila, že nad Golanským výšinami zostrelila lietadlo sýrskej armády. Stroj sa údajne dostal do izraelského vzdušného priestoru. Sýrska strana to popiera, tvrdí, že v čase zostrelenia bolo lietadlo nad územím Sýrie.

Išlo o lietadlo Suchoj SU-22M4, ktoré pilotoval plukovník Omran Marii. Pilot sa nedokázal katapultovať a uhorel v troskách lietadla.

Izraelské vzdušné sily zaútočili na sýrske lietadlo, ktoré v utorok popoludní preniklo 2km do izraelského vzdušného priestoru, uviedla armáda.

Na sýrske stíhacie lietadlo typu Suchoj boli vypálené dve rakety Patriot,“ uviedli Izraelské obranné sily (IDF).

IDF uviedli, že lietadlo bolo monitorované pri približovaní sa k hranici.

Stíhačka prenikla do izraelského vzdušného priestoru dva kilometre a bola zostrelená,“ oznámila armáda.

Armáda nevysvetlila, ako mohlo sýrske lietadlo preniknúť do izraelského vzdušného priestoru dva kilometre predtým, než ho zničili. Pravdepodobne sa potrebovali presvedčiť, že lietadlo nebolo ruské lietadlo.

V minulých dňoch teroristi uvádzali, že z priestoru Golanských výšin na nich útočili lietadlá ruskej armády. Ruské lietadlá dokonca pred časom prenikli priamo do izraelského vzdušného priestoru bez akejkoľvek reakcie zo strany Izraela.

Podľa Sky News Arabia lietadlo dopadlo do juhozápadnej Sýrie, v oblasti Yarmouk, ktorá je stále pod kontrolou teroristickej skupiny Islamský štát. Nebolo okamžite jasné, či sa pilot katapultoval pred zničením stíhacieho lietadla alebo aký bol jeho stav. Neskôr vysvitlo, že pilot neprežil. Jeho telo našli obhorené v troskách lietadla (POZOR – drastické!)

Oficiálna sýrska tlačová správa SANA potvrdila, že Izrael zostrelil jednu z bojových lietadiel, ale povedal, že lietadlo bolo v tom čase v sýrskom vzdušnom priestore. Sýrska armáda už oblasť Yarmouk, kde vraj lietadlo dopadlo, pred pár dňami bombardovala bez reakcie izraelskej armády.

Vojenský zdroj citovaný SANA obvinil Izrael, že pomáha „teroristom“ na juhozápade krajiny, kde v tejto oblasti sýrske vzdušné sily viedli rozsiahle bombardovacie útoky počas celého dňa proti viacerým skupinám.

Izrael

Izraelské deti sledujú bombardovanie územia pod kontrolou ISIS, 23.7.2018, Golanské výšiny, Twitter

IDF uviedla, že od rána zaznamenala zvýšenú aktivitu letectva na juhozápade Sýrie, v blízkosti hranice Golanských výšin.

Izrael zdôraznil, že bude pokračovať v presadzovaní Dohody o oddelení síl z roku 1974, ktorá vyžaduje, aby Sýria dodržiavala demilitarizovanú zónu medzi oboma krajinami

Toto bolo po prvýkrát, čo Izrael zostrelil sýrske stíhacím lietadlom od roku 2014.

Izrael má veľmi jasnú politiku: Žiadne lietadlo, a určite nie sýrske lietadlo, nesmie vstúpiť do nášho vzdušného priestoru“ bez zodpovedajúceho povolenia, uviedol v utorok armádny rozhlas armádny rozhlas Amos Yadlin, bývalý izraelský vojenský spravodajský tajomník.

Každé lietadlo označené ako nepriateľské lietadlo je zostrelené,“ povedal.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This