Vyberte položku Stránka

MIMORIADNA SPRÁVA: Islamský štát za posledné 2 týždne zabil 230 civilistov, používa ich ako ľudské štíty

MIMORIADNA SPRÁVA: Islamský štát za posledné 2 týždne zabil 230 civilistov, používa ich ako ľudské štíty

OSN dostala správy, podľa ktorých takzvaný Islamský štát zabil 231 irackých civilistov, ktorí sa počas minulých dvoch týždňov pokúšali uniknúť z vojnou sužovaného Mosulu.

Počet civilných obetí značne narastá. Informuje BBC.

Najmenej 204 z týchto obetí bolo zastrelených bojovníkmi IS minulý štvrtok a v sobotu pri stretoch s irackými bezpečnostnými zložkami v mestskej časti Shifa. OSN uviedla, že zaznamenala „značný nárast“ v počte podobných úmrtí civilistov.

Ďalšia správa zase uvádza, že 50-80 civilistov zomrelo pri leteckom útoku na oblasť mestskej časti Zanjili, ktorý prebehol 31. mája.

Iracké vládne zložky začali ofenzívu s cieľom znovuzískanie kontroly nad Mosulom v októbri roku 2016 za podpory medzinárodnej koalície vedenej Spojenými štátmi. V januári sa im podarilo získať plnú kontrolu nad východnou časťou mesta a nasledujúci mesiac začali s útokom na západnú časť.

V obliehaných častiach Mosulu, ktoré sú doteraz kontrolované islamskou republikou, sa nachádza menej ako 1000 bojovníkov spoločne s približne 100 000 civilistov.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva uviedol, že už od začiatku operácie dokumentuje, ako IS „používa civilistov ako ľudské štíty a vraždí tých, ktorí sa pokúsia o útek“, ale že v súčasnosti počet týchto vrážd civilistov „značne narastá“.

V sobotu bojovníci IS údajne zastrelili ďalších 41 civilistov

V sobotu bojovníci IS údajne zastrelili ďalších 41 civilistov, ktorí sa pokúšali utiecť pred irackými jednotkami. V ten istý deň boli reportéri spravodajskej agentúry Reuters svedkami desiatok tiel mŕtvych civilistov ležiacich pozdĺž cesty vedúcej z mestskej časti Zanjili.

„Strieľať deti, ktoré sa spoločne so svojimi rodinami snažia utiecť do bezpečia – pre tak ohavné činy neexistujú dostatočne silné slová odsúdenia,“ povedal vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zeid Ra’ad Zeid Al-Hussein.

„Vyzývam iracke zložky, aby zabezpečili, že tí, ktorí tieto horory majú na svedomí, budú dohnaní k zodpovednosti a postavení pred súd v súlade so zákonmi o medzinárodných ľudských právach a štandardoch. Obete týchto strašných trestných činov nesmú byť zabudnuté, „povedal.

Hussein ďalej vyzval iracké bezpečnostné zložky a ich koaličných partnerov, aby zaistili, že ich operácie budú plne v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a že sa podniknú všetky potrebné kroky, aby sa zamedzilo stratám životov civilistov.

Podľa amerického vojenského vyšetrovania zabil marcový letecký útok koalície na budovu v západnej časti Mosule viac ako 100 irackých civilistov.

Podľa správ OSN bolo od začiatku mosulskej ofenzívy v guvernoráte Ninive zabitých najmenej 2 174 civilistov a najmenej 1 516 zranených. Za rovnakú dobu bolo viac ako 800 000 ľudí, čo je zhruba tretina predvojnového obyvateľstva Mosule, nútených opustiť svoj domov a premiestniť sa do bezpečnejších oblastí.

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This